Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie chcą nowej strategii wspierania demokracji w Rosji

16.09.2021, 12:34aktualizacja: 16.09.2021, 12:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Parlament Europejski podkreśla, że UE musi przeciwstawić się agresywnej polityce, jednocześnie kładąc podwaliny pod współpracę z przyszłą demokratyczną Rosją.

Oceniając stan stosunków UE-Rosja, Parlament Europejski oświadcza, że rozróżnia naród rosyjski i reżim prezydenta Władimira Putina. Ten ostatni jest, zdaniem europarlamentu, "pogrążającą się w stagnacji autorytarną kleptokracją, na czele której stoi dożywotni prezydent otoczony kręgiem oligarchów".

Europosłowie podkreślają jednak, że demokratyczna przyszłość Rosji jest możliwa i że Rada musi przyjąć unijną strategię dla tego scenariusza, obejmującą zachęty i warunki dla wzmocnienia krajowych tendencji demokratycznych.

Tekst przyjęto 494 głosami do 103, przy 72 wstrzymujących się od głosu.

PE twierdzi, że UE musi zawrzeć sojusz z USA i innymi podobnie myślącymi partnerami, aby zrównoważyć wysiłki Rosji i Chin zmierzające do osłabienia demokracji na świecie i destabilizowania europejskiego porządku politycznego. Sojusz ten powinien przewidywać sankcje, politykę przeciwdziałania nielegalnym przepływom finansowym oraz wsparcie dla działaczy na rzecz praw człowieka.

Europosłowie uważają, że odpowiadając na agresję Rosji i jej wpływ na wschodnie sąsiedztwo UE, UE musi nadal wspierać kraje tzw. partnerstwa wschodniego, takie jak Ukraina czy Gruzja, oraz promować europejskie reformy i podstawowe wolności w tym regionie. Działania te powinny również służyć wspieraniu demokratycznych reform w Rosji.

W tekście stwierdzono też, że UE musi zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, ropy i innych surowców, przynajmniej dopóki prezydent Putin jest u władzy. Europejski Zielony Ład i wspieranie nowych zasobów mają odegrać w tym względzie kluczową rolę geopolityczną.

Posłowie do PE chcą, by Unia zwiększyła swoje możliwości w zakresie ujawniania i powstrzymywania przepływu brudnych pieniędzy z Rosji, a także ujawniania zasobów i aktywów finansowych, które powiązani z reżimem autokraci i oligarchowie ukrywają w państwach członkowskich UE.

Europosłowie domagają się, by UE była gotowa wstrzymać uznanie rosyjskiego parlamentu, jeśli wrześniowe wybory parlamentarne w 2021 roku zostaną przeprowadzone z naruszeniem zasad demokracji i prawa międzynarodowego.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.09.2021, 12:34
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ