Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jeden z głównych celów Europejskiego Zielonego Ładu to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. W lipcu Komisja Europejska przedstawiła pakiet „Fit for 55”, który zawiera plan konkretnych działań przybliżających do tego celu. Zgodnie z nim Unia Europejska już do 2030 roku ma osiągnąć redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 55 proc.
Były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego komentuje w rozmowie z EuroPAP News wyzwania, przed którymi stoi UE i Polska.
„W każdym kraju musimy się zastanowić nad spójnością systemu energetycznego, abyśmy z jednej strony bezdyskusyjnie wdrażali nowe technologie energetyczne oparte o odnawialne źródła, ale również o nowe technologie w tych systemach kopalnych” – powiedział.
Zwrócił przy tym uwagę, że na świecie pojawiają się ostatnio nowe technologie wykorzystujące węgiel do wytwarzania wodoru.
„I tu mamy spór w Unii Europejskiej, bo akcent jest na to, żeby wodór pochodził tylko z odnawialnych źródeł energii. A mając dostęp do technologii, chociażby w Polsce, (…) możemy mieć wodór, ten popularnie zwany czarny, a więc gorszy od zielonego, ten z węgla, ale to jest nośnik, który jest ekologiczny” – podkreślił.
Dlatego w jego ocenie, trzeba myśleć o ekologii, ale jednocześnie patrzeć na dobrobyt i cywilizację człowieka.
„Ta równowaga jest bardzo ważna, bo ona spowoduje, że w spokoju, w pełnej racjonalności, będziemy mogli dbać o klimat” - podsumował.
Produkcję wodoru z węgla brunatnego rozpoczęło w ramach pilotażu australijsko-japońskie konsorcjum z udziałem Kawasaki. Celem projektu jest produkcja i transport ciekłego wodoru z australijskiej doliny Latrobe w Victorii do Kobe w Japonii.
aba/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 13.09.2021, 11:23 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |