Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Henrike Hahn: sektor energochłonny też może być zielony

21.09.2021, 12:03aktualizacja: 21.09.2021, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Są już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w przemyśle energochłonnym, co pokazuje, że sektor ten może przejść na zieloną energię – podkreślała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach niemiecka europosłanka Henrike Hahn.

Przedstawicielka Grupy Zielonych była gościem panelu „Europejski Zielony Ład”, podczas którego eksperci zastanawiali się, jakie szanse i wyzwania niesie ze sobą unijne prawo klimatyczne.

„Szczególnie sektory energochłonne muszą szybko przystosować wykorzystywane technologie, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną” – wskazała eurodeputowana.

Jak mówiła, ważnym elementem jest tu wodór, ale sukces tej strategii zależy także od szybkiego zwiększenia możliwości wykorzystywania paliw odnawialnych.

„Mamy już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w sektorze energochłonnym, a więc widzimy, że on także może stać się elementem tych zmian i może sprzyjać przejściu na zieloną energię” - powiedziała.  

Henrike Hahn zaznaczyła przy tym, że niezwykle istotne są tu kwestie finansowe.

„Trzeba znaleźć odpowiednie finansowanie, tak aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarką nieskowęglową” – mówiła.

Przypomniała, że ma temu służyć m.in. Fundusz Modernizacji.

„43,1 proc. funduszy do roku 2030 będzie przeznaczonych na tego rodzaju nowoczesne projekty” - wyliczała.

„Fundusze unijne są ważne, ale nie będą wystarczające. Swój wkład będą musieli wnieść prywatni inwestorzy. Oni muszą mieć dostęp do odpowiednich informacji, które pozwolą im inwestować w zrównoważony rozwój. Musimy też pamiętać o tym, że mamy przeszkody administracyjne, które musimy eliminować, a więc krajowe rządy powinny wprowadzić odpowiednie procedury” – zaznaczyła niemiecka polityk.

Zauważyła też, że myśląc o zeroemisyjności, Unia Europejska nie powinna tracić z oczu spraw gospodarczych.

„Na drodze do neutralności klimatycznej musimy się upewnić, że nasza gospodarka jest konkurencyjna. Że unikamy wycieku węgla, że unikamy przenoszenia się firm poza Unię Europejską, do miejsc, w których przepisy nie są tak rygorystyczne” – powiedziała.

Według niej UE wypracowała odpowiednie mechanizmy finansowania, które mogą zapobiec temu zjawisku, ale potrzebne są też działania dyplomatyczne, żeby „partnerzy w wymianie handlowej respektowali te same zasady”.

Europejski Zielony Ład to pakiet działań, które mają przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jeden z głównych celów to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2021, 12:03
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ