Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trwający kryzys klimatyczny oraz rosnąca świadomość związanych z nim wyzwań w coraz większym stopniu determinuje decyzje biznesowe. O tym, jak wpływa to na kierunki inwestycji polskich firm oraz czy polski biznes w wystarczającym stopniu uwzględnia aspekty środowiskowe w swojej działalności, dyskutowali uczestnicy panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych i świadomości ekologicznej na decyzje biznesowe” zorganizowanego w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
„Zarówno dla TFI PZU, jak również dla całej Grupy PZU, której jesteśmy częścią, świadomość ekologiczna oraz szerzej cała sfera polityki ESG są jednymi z najważniejszych punktów strategii firmy na lata 2021-2024. Za tym idą konkretne działania. Ostatnio zainwestowaliśmy 150 mln zł w projekty elektrowni wiatrowych na lądzie, w tym największy projekt tego typu realizowany w Polsce. PZU jest również sygnatariuszem porozumienia dotyczącego rozwoju morskich farm wiatrowych. Z kolei dla naszych klientów detalicznych jeszcze w tym roku uruchomimy zielone fundusze inwestycyjne umożliwiające lokowanie ich środków w zgodzie z zasadami zrównoważonej polityki inwestycyjnej” - powiedział Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że niezwykle ważnym aspektem dla skutecznego wprowadzania w firmach polityki zrównoważonego rozwoju jest nie tyle dostosowywanie się do szybko ewoluującego otoczenia regulacyjnego, ile raczej próba wyprzedzania go.
Marcin Żółtek podkreślał też konieczność długofalowego planowania inwestycji w kontekście stanowiących coraz większe wyzwanie dla rentowności wielu firm nowych regulacji związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.
„Jeżeli klient powierza nam swoje pieniądze, oczywiście staramy się je zainwestować w jak najbardziej zyskowny sposób. Jednak musimy mu przy tym uświadamiać, że zmieniające się otoczenie regulacyjne sprawia, że pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę. Dlatego inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się w przypadku każdej firmy identyfikować ewentualne zagrożenia dla jej modelu biznesowego i dochodowości, płynące z tego, że korzysta ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej” - zaznaczył Marcin Żółtek.
Uczestnicy panelu zwracali również uwagę na to, że odpowiedzialny ekologicznie sposób prowadzenia biznesu angażuje wszystkich uczestników rynku i dotyczy zarówno samych firm, jak również ich klientów.
„Dlatego też jeszcze jednym wyzwaniem z tym związanym jest edukowanie naszych klientów, tym bardziej że widzimy po ich stronie rosnące zainteresowanie tematyką odpowiedzialnego rozwoju i coraz większą świadomość ekologiczną. Naszą rolą jest uświadamianie klientom, jakie są ukryte koszty związane z prowadzeniem biznesu w sposób nieuwzględniający odpowiedzialności ekologicznej, ale również pomoc w dostosowaniu ich modelów biznesowych do tego, jak będzie wyglądał świat w nieodległej przyszłości” - dodał wiceprezes TFI PZU.
W panelu udział wzięli: Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU, Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu Żabki ds. strategii konsumenckich oraz Ilona Wołyniec, dyrektor pionu relacji z klientami strategicznymi i finansowania projektów w PKO BP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.10.2021, 08:52 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu