Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: sukces Polski przed Sądem Europejskim (komunikat)

06.10.2021, 17:11aktualizacja: 07.10.2021, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

6 października 2021 r., Sąd wydał wyrok w sprawie Tempus Energy Germany GmbH i T Energy Sweden AB przeciwko Komisji dot. anulowania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rynku mocy w Polsce.

Sąd, utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej akceptującą polski rynek mocy. Zarzuty Tempus Energy i T Sweden zostały odrzucone. W swym wyroku utrzymano w mocy decyzję KE akceptującą polski rynek mocy.

Minister Klimatu i Środowiska przyjął wyrok z zadowoleniem.

"Rynek mocy, który jest narzędziem zapewniania bezpieczeństwa energetycznego będzie mógł funkcjonować w niezmienionym kształcie. Wyrok w sprawie polskiego rynku mocy jest szczególnie istotny obecnie, kiedy systemy energetyczne przechodzą transformację w kierunku niskoemisyjnym, a zapewnienie odpowiednich rezerw mocy i jej dostępności jest kluczem do stabilnych dostaw energii elektrycznej" – powiedział Minister Michał Kurtyka.

Rynek mocy jest środkiem pomocy publicznej, który przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W konkurencyjnych aukcjach, dostawcy mocy mogą uzyskać kontrakt w zamian za zapewnienie dostępności mocy i dostarczanie energii elektrycznej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa systemu energetycznego.

W grudniu 2017 r. przyjęta została ustawa wprowadzająca w Polsce rynek mocy. Polska uzyskała akceptację tego mechanizmu pomocy publicznej ze strony KE w lutym 2018 r. W marcu 2019 r. firmy Tempus Energy Germany GmbH i T Energy Sweden AB wystąpiły do Sądu UE przeciwko Komisji Europejskiej wnosząc o anulowanie tej decyzji KE. Rzeczpospolita Polska oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Enel X sp. z o.o., oraz Enspirion sp. z o.o. przystąpiły do sprawy w charakterze interwenientów po stronie KE. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowany przez Pełnomocnika RP przed TSUE, przy wsparciu ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a wcześniej Ministerstwa Energii, pracował nad przygotowaniem jak najlepszej argumentacji popierającej KE oraz broniącej jej decyzję.

Tekst wyroku jest dostępny na stronie TSUE pod linkiem: https://curia.europa.eu/juris/documents.jsf?oqp=&for=&mat=or&lgrec=en&jge=&td=%3BALL&jur=C%2CT%2CF&num=T-167%252F19&page=1&dates=&pcs=Oor&lg=&pro=&nat=or&cit=none%252CC%252CCJ%252CR%252C2008E%252C%252C%252C%252C%252C%252C%252C%252C%252C%252Ctrue%252Cfalse%252Cfalse&language=en&avg=&cid=5598692

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2021, 17:11
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ