Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Rozmowy wiceministra Michała Wosia z delegacją resortu sprawiedliwości Ukrainy (komunikat)

07.10.2021, 16:50aktualizacja: 07.10.2021, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia z delegacją ukraińską, na czele z wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Oleną Vysotską, odpowiedzialną za politykę penitencjarną swego kraju.

- Jesteśmy zainteresowani współpracą i wymianą doświadczeń dotyczących systemów penitencjarnych w obu krajach. Pracujemy też w porozumieniu ze stroną ukraińską nad projektem umowy o wzajemnym wykonywaniu kar. Liczymy na zainteresowanie nim ukraińskiego resortu sprawiedliwości – powiedział wiceminister Michał Woś.

Wiceminister Olena Vysotska szczególnie interesowała się funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce, w tym pracą więźniów i stosowaniem alternatywnych rodzajów kar wobec kary więzienia oraz skutecznością resocjalizacji skazanych.- Na Ukrainie trwa reforma. Polskie doświadczenia są dla nas cenne tym bardziej, że nasze systemy są do siebie podobne – stwierdziła.

Wiceminister dziękowała za możliwość wizyty w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka, dzięki czemu mogła przyjrzeć się pracy osadzonych. Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński przedstawił gościom z Ukrainy zasady zarządzania instytucjami penitencjarnymi. Wiceminister pytała także m.in. o skuteczność stosowanych w Polsce kar wolnościowych.

- Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości prowadzi surowszą niż poprzednie rządy politykę dotyczącą kar za najcięższe i najbardziej brutalne przestępstwa. Jednocześnie jednak rozszerzyliśmy możliwość orzekania przez sądy kar alternatywnych – podkreślił wiceminister Michał Woś.

Jako przykład sukcesu w tej dziedzinie podał najnowocześniejszy w Europie System Dozoru Elektronicznego, który zapewnia bezpieczeństwo i oznacza duże oszczędności dla podatnika.

Utrzymanie skazanego w systemie dozoru elektronicznego jest niemal pięciokrotnie tańsze niż koszt pobytu przestępcy w zakładzie karnym. Obecnie karę w SDE odbywa ponad 7 tys. osób na dobę.

- Bardzo zależało nam np., by w taki sposób odbywały karę osoby niepłacące alimentów. Dzięki systemowi mogą pracować i spłacają zaległości finansowe wobec rodziny – powiedział Michał Woś.

Delegacja ukraińska zapozna się też podczas wizyty m.in. z pracą ośrodków kuratorskich dla nieletnich i działaniem Aresztu Śledczego w Radomiu.

Goście zwiedzą również Muzeum Powstania Warszawskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2021, 16:50
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ