Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dlaczego to my stoimy za tym wydarzeniem? Jako Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji mamy długą tradycję wspierania młodych ludzi poprzez różne programy europejskie. W zakresie samej organizacji wolontariatów możemy się pochwalić 20-letnim doświadczeniem” - podkreślił w wystąpieniu otwierającym dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FSRE.
Poszytek wspomniał też o uruchomieniu w 2003 roku programu Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu (SALTO), Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży zainicjowanym w 2007 roku oraz Polsko-Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży, która funkcjonuje już od 2016 roku.
„Ośmielę się stwierdzić, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem przywództwa na całym świecie. Dlatego wydaje mi się, że inicjatywa Europejskiego Forum Młodych Liderów jest tym bardziej uzasadniona. To wy jesteście naszą przyszłością. Potrzebujemy nowych liderów i nowych pomysłów" - podsumował dyrektor generalny FSRE.
Mariya Gabriel, komisarz Unii Europejskiej do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży wspomniała o podwojeniu środków przeznaczonych dla programu Erasmus+, które wynoszą obecnie 26 mld euro. Kolejny miliard euro dorzuca do tej puli Europejski Korpus Solidarności.
„Dzięki tym funduszom przez następne siedem lat zapewniamy stabilny wzrost tych programów. Chcemy poprawić dostępność Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, oferując bardziej elastyczne formy przyswajania wiedzy. Pomożemy też organizacjom w zarządzaniu projektami. Uczynimy go również bardziej zielonym" - stwierdziła.
W kontekście zaangażowania w ekologię unijna komisarz wskazała na wybór niskoemisyjnej formy transportu w obu programach, co pozwoli również zwiększyć świadomość w zakresie budowania odpowiedzialności za środowisko i zrównoważony rozwój. Oba programy mają też wspierać transformację cyfrową.
Tematykę odbywającego się w formie hybrydowej pierwszego Europejskiego Forum Młodych Liderów zdominowały tematy integracji i różnorodności, zielonych i cyfrowych priorytetów programu Erasmus i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz aktywnego udziału młodzieży w życiu demokratycznym i społecznym.
W agendzie znalazło się także miejsce na dyskusje i warsztaty na temat nowych perspektyw europejskiej współpracy młodzieży oraz sesje tematyczne. Wśród uczestników znaleźli się młodzi aktywiści i młode aktywistki z Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego i Federacji Rosyjskiej.
Ze względu na pandemię koronawirusa pierwsze Europejskie Forum Młodych Liderów odbywające się w dniach 7-8 października 2021 r. w Warszawie ma charakter hybrydowy. Oprócz kilkudziesięciu gości na miejscu, w trybie online uczestniczy w nim ponad 100 liderów z krajów Europy oraz spoza niej.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.10.2021, 14:56 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ