Newsletter

Sieć Badawcza Łukasiewicz: nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć

09.11.2021, 11:30aktualizacja: 09.11.2021, 11:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Powołany 5 listopada 2021 r. podczas Kongresu 590 Klaster Technologii Kosmicznych (KTK) skupia 20 polskich przedsiębiorstw, instytutów badawczych i organizacji, które odpowiadają za 85 proc. potencjału sektora kosmicznego w Polsce. „Będziemy mogli zaprojektować i wyposażyć w technologie satelitę, którego wyprodukują polscy producenci i będzie używany przez polską spółkę” - mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Celem powołanego w Jasionce w woj. podkarpackim klastra będzie rozwijanie zasobów i kompetencji z obszaru technik i technologii kosmicznych, by dostarczać na rynek elementy systemów satelitarnych, a w przyszłości tworzyć w pełni funkcjonalne systemy kosmiczne. Współpraca 20 podmiotów ma doprowadzić do zaprojektowania i wyniesienia na orbitę polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych w 2026 r.

Dla Sieci Badawczej Łukasiewicz istotne było, że liderem przedsięwzięcia jest spółka Skarbu Państwa - Exatel SA, operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa, który ma zdefiniowaną potrzebę: chce być odbiorcą technologii związanej z produktem, który ma powstać w trakcie budowania klastra, i zostać operatorem konstelacji satelitów.

„To nie jest projekt naukowy - to jest projekt biznesowy, w którym nauka służy do uzyskiwania przewag konkurencyjnych w tworzeniu nowych technologii. W tym projekcie mamy klienta końcowego, co mocno wpływa na kształt i tempo prac. Exatel jest operatorem, ale nie jest w stanie produkować satelitów samodzielnie, dlatego równolegle dołączyły spółki prywatne, które mogą taką produkcję uruchomić. Natomiast do zaprojektowania i stworzenia satelity niezbędna jest współpraca naukowców. I tak pojawiła się Sieć Badawcza Łukasiewicz, uczelnie wyższe i instytut PAN” - zaznaczył Piotr Dardziński.

W skład Łukasiewicza wchodzi kilka instytutów działających w branży kosmicznej i lotniczej, tak więc może ona stworzyć zespół, który wykorzystuje rozmaite umiejętności interdyscyplinarne. Wśród nich jest instytut technologii lotniczych - Łukasiewicz - ILOT, którego dyrektor, Paweł Stężycki, był bardzo mocno zaangażowany w negocjacje dotyczące klastra.

Pierwsza konstelacja (w przyszłości powstaną też kolejne), będzie miała charakter satelitów obserwacyjnych o tak dobranych orbitach, aby w sposób ciągły obserwowały terytorium Polski.

Na postawie danych z obrazów satelitarnych oraz różnego rodzaju sensorów będzie można tworzyć różne funkcje i zastosowania obrazów satelitarnych: m.in. monitorować ryzyko związane z powodziami, szacować wilgotność w przypadku suszy, zarządzać zagrożeniami związanymi z pożarami, monitorować jakość upraw i prognozować pojawienie się różnego rodzaju chorób roślin czy przetwarzać dane związane z komunikacją.

„W tym projekcie mówimy o zastosowaniach cywilnych. Jednak operator buduje swoje kompetencje w szerokim wykorzystaniu satelitów” - zaznaczył Piotr Dardziński i dodał, że są również projekty budowy satelitów obserwacyjnych, które mają spełniać wymogi wojska.

„Przy pracy nad optyką, sensorami czy wyposażeniem uzbrojenia platformy poszczególne technologie mogą być multiplikowane i wykorzystywane w różnych obszarach - także w systemach, które służą bezpieczeństwu czy obronie” - wyjaśnił.

W opinii prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz ważne jest to, że projekt zakłada tworzenie technologii i rozwiązań, które dzisiaj moglibyśmy kupić.

„Ale po co kupować, skoro jesteśmy w stanie stworzyć taką technologię sami? A tworząc technologie, budujemy kompetencje: przeprowadzamy badania, powołujemy zespoły projektowe, które w przyszłości będą te technologie rozwijać, zmieniać albo pracować nad rozwiązaniami, których dzisiaj jeszcze nie ma na rynku. To inwestowanie w najlepszych ludzi” - podkreślił.

Celem powołania klastra jest samodzielne wytworzenie produktu, w którym wiedza, instrumenty, kompetencje i technika są polskie. KTK to mocna grupa, która jest w stanie stworzyć realną konkurencję dla podmiotów zagranicznych.

„Oczywiście w realizacji tych czy innych projektów możemy kooperować z podmiotami zagranicznymi, ale jako partnerzy, a nie podwykonawcy. Raczej ci, którzy kreują, niż ci, którzy kupują” - podsumował Piotr Dardziński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2021, 11:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii