Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według danych Centrum Onkologii - Krajowego Rejestru Nowotworów, rak piersi stanowi 23 proc. wszystkich nowotworów wśród kobiet, co czyni go najczęściej występującym nowotworem złośliwym w tej grupie. Liczba przypadków rośnie: w 2018 roku zdiagnozowano go u blisko 19 tysięcy kobiet, a w 2020 roku liczba ta przekroczyła już 24 tysiące. Niestety, w latach 2010-2016 współczynnik umieralności na ten rodzaj nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc., co czyni raka piersi drugą przyczyną zgonów wśród kobiet oraz główną przyczyną śmierci Polek od 20. do 44. roku życia.
"Ryzyko, że rak piersi spotka którąś z nas, jest coraz większe. Ważne jednak, by wcześnie wykryć chorobę, a następnie skutecznie leczyć. Może to uratować nam życie, gdyż coraz lepsze formy terapii pozwalają żyć i funkcjonować normalnie w społeczeństwie przez wiele lat" – powiedziała Magdalena Kardynał prezes Fundacji OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza.
Zdaniem dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, odkrycie białek receptorowych HER2 odpowiedzialnych w komórkach raka za kontrolę wzrostu i funkcjonowania, postawiło chorobę w nowym świetle. Jak wyjaśniła, przy zaawansowanym raku piersi występuje nadmiar tego białka, co prowadzi do bardziej agresywnego namnażania komórek nowotworu.
Dr Jagiełło-Gruszfeld wyjaśniła, że zadaniem tzw. terapii celowanej jest działanie jedynie na te komórki, w których występuje nadmiar receptorów HER2, bez wpływania na zdrowe komórki.
"Dzięki odkryciom medycyny, HER2+ rak piersi z jednego z najbardziej agresywnych podtypów, stał się chorobą, którą można kontrolować i leczyć. Dokonał się olbrzymi postęp w leczeniu tego podtypu biologicznego raka piersi, w tej chwili dzięki lekom celowanym mamy możliwość uratowania, albo znacznego wydłużenia życia pacjentek z HER2+. Terapie celowane są skuteczniejsze w walce z rakiem piersi ze względu na wąskie działanie, blokujące konkretny dominujący mechanizm komórek nowotworowych" - dodała dr Jagiełło-Gruszfeld.
Jak powiedziała podczas konferencji dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, zastosowanie preparatu, którego wyniki kliniczne zostały zaprezentowane podczas ESMO 2021 może znacząco poprawić sytuację kobiet z zaawansowanym rakiem piersi HER2+.
"Trastuzumab derukstekan to połączenie leku znanego od wielu lat z cząsteczką chemioterapeutyczną. Jest bardzo skuteczne, co zostało stwierdzone podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ESMO 2021. Zaprezentowano tam wyniki badań porównujące nowy lek ze stosowaną do tej pory terapią. Dzięki nowemu lekowi albo doszło do całkowitej remisji, do zmniejszenia choroby, albo do jej stabilizacji. Uznano, że nowa terapia jest skuteczniejsza i powinna być stosowana u pacjentek na wcześniejszych etapach leczenia. Można zatem powiedzieć, że to terapia, która działa u praktycznie 100 proc. pacjentek. To bardzo obiecujące wyniki" - powiedziała dr Pogoda.
"Jesteśmy świadkami wielkiej rewolucji, ponieważ trastuzumab derukstekan to preparat przełomowy, który daje nadzieję na długi okres bez postępów choroby. Wiele polskich kobiet z zaawansowanym nowotworem piersi typu HER2+ na to czeka, ponieważ dotychczas takich terapii nie było” - oceniła prezes Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej Anna Kupiecka.
"Staramy się, by głos pacjentek i świata medycznego został w końcu usłyszany przez decydentów" - dodała Kupiecka.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.11.2021, 11:09 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei