Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wspólna deklaracja szefów komisji spraw zagranicznych ws. Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

15.12.2021, 00:04aktualizacja: 15.12.2021, 09:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

W poniedziałek, 13 grudnia, odbyła się wideokonferencja parlamentarzystów komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski i Litwy oraz Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Podczas spotkania on-line, do którego doszło z inicjatywy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Marka Kuchcińskiego, omówiono stan przygotowań rządów do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który został zaplanowany na 15 grudnia, a także określono oczekiwania z nim związane. Rozmowy zakończyły się uchwalaniem wspólnej deklaracji.

W dokumencie przypomniano, że Partnerstwo Wschodnie jest ważnym instrumentem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, który w obliczu groźby zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, "nabiera szczególnego znaczenia, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości w przypadku konfliktu rosyjsko-gruzińskiego". Wskazano również, że formuła Partnerstwa Wschodniego wymaga podjęcia działań zmierzających do dostosowania tej inicjatywy do nowych wyzwań, tak aby mogło ono spełniać swoje zadania.

Sygnatariusze deklaracji wyrazili poparcie dla idei rozszerzenia UE i zaapelowali, aby kraje Partnerstwa zostały włączone do programów i polityk unijnych, w tym określonych obszarów bezpieczeństwa i współpracy sektorowej, jak np. poprzez stworzenie wspólnego obszaru roamingowego oraz dalszą integrację z europejskim rynkiem wewnętrznym. Ponadto wezwali do ustanowienia dialogu strukturalnego Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Praw Człowieka demokratycznie wybranych parlamentów państw Partnerstwa Wschodniego oraz szczególnie zainteresowanych państw członkowskich Unii.

Partnerstwo Wschodnie określa wymiar wschodni polityki UE. Program zainaugurowano w Pradze w 2009 r., a jego głównym twórcą była Polska. Partnerstwo Wschodnie zakłada zacieśnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Przejawem realizacji projektu mają być preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe, mające przygotować do akcesji do UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2021, 00:04
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ