Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„W przyszłym roku kierowcy otrzymają do dyspozycji kilkaset kilometrów nowych tras. Nowoczesnych i bezpiecznych dróg. Oddawane drogi to zwieńczenie ciężkiej pracy wielu osób i instytucji. Aby mogło do tego dojść, każdą inwestycję trzeba odpowiednio przygotować, uzyskać niezbędne decyzje administracyjne, ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, a na sam koniec sprawnie i terminowo zrealizować roboty budowlane” - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Wiele ważnych tras oddamy w przyszłym roku
Wspomniane 345 km nowych dróg to kluczowe inwestycje, które pozwolą domknąć i uzupełnić ważne ciągi i połączenia drogowe. To m.in. ostatni odcinek A1, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, który domknie autostradowe połączenie na osi północ - południe. Dzięki temu autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek.
W 2022 roku ułatwimy podróż drogą ekspresową S7 ze stolicy w kierunku Trójmiasta. Niedawno oddaliśmy do ruchu odcinki od Mławy do Pieniek, a w przyszłym roku udostępnimy w pełnym przekroju dwa kolejne odcinki: Napierki - Mława i Pieńki - Płońsk. Wyjeżdżający z Warszawy ekspresową S7 na południe również zyskają dwa odcinki: Warszawa Lotnisko - Lesznowola i Lesznowola - Tarczyn Północ. Oznacza to, że ekspresową S7 kierowcy będą mogli dojechać od Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Z kolei w woj. małopolskim połączymy tunelem funkcjonujące odcinki S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrój.
Przyszły rok to również domknięcie ekspresowego połączenia między Lublinem a Rzeszowem. Via Carpatia na terenie Polski wydłuży się o ponad 28 km, a jadący z północy kraju w Bieszczady zyskają komfortowe połączenie dzięki oddawanym dwóm odcinkom S19: Niedrzwica Duża - Kraśnik i Zdziary - Rudnik nad Sanem.
Rok 2022 to również nowe kilometry trasy Via Baltica w naszym kraju. Nowe odcinki S61 pojawią się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, przedłużając obecnie funkcjonujące. Oddamy do ruchu odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód ze zjazdem na DK61, Szczuczyn - Ełk Południe oraz odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.
Połączymy także autostradę A1 w Nowych Marzach z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem poprzez drogę ekspresową S5. Ułatwimy także ominięcie zatłoczonej trasy od obwodnicy Trójmiasta za Wejherowo, oddając do ruchu trzy odcinki S6, Bożepole Wielkie - Gdynia Wielki Kack. Kierowcy skorzystają też z nowej jezdni na pierwszym z czterech odcinków A18. Wydłużymy odcinek Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu S14, Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu S17 oraz zakończymy prace na przygranicznym odcinku S3 Kamienna Góra - Lubawka.
Oddamy do ruchu też kilka obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców m.in. w Iłży (woj. mazowieckie), Nowym Mieście Lubawskim czy Smolajnach (obie woj. warmińsko-mazurskie).
W 2022 r. planujemy oddanie łącznie ponad 345 km nowych dróg:
około 46 km autostrad:
· A1 Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (24,2 km);
· A18 od km 11+860 (ponad dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do 33+760 (blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa) (21,9 km);
około 253 km dróg ekspresowych:
· S3 rozbudowa węzła Kijewo (1,7 km),
· S3 Kamienna Góra Północ - Lubawka (granica państwa) (15,3 km),
· S5 Nowe Marzy - Świecie Południe (23,3 km),
· S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ (22,4 km),
· S6 Bożepole Wielkie - Luzino (10,4 km),
· S6 Luzino - Szemud (10,3 km),
· S6 Szemud - Gdynia Wielki Kack (20,2 km),
· S7 Napierki - Mława (14 km),
· S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km),
· S7 Warszawa Lotnisko - Lesznowola (6,5 km),
· S7 Lesznowola - Tarczyn Północ (14,8 km),
· S7 Naprawa - Skomielna Biała (3,1 km),
· S14 Łódź Lublinek - Łódź Teofilów (12,2 km),
· S17 Warszawa Wschód - Lubelska (2,5 km),
· S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik (20 km),
· S19 Zdziary - Rudnik nad Sanem (8,2 km),
· S61 Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km),
· S61 Szczuczyn - Ełk Południe (23,3 km),
· S61 koniec obw. Suwałk - Budzisko z obw. Szypliszek (24,2 km)
oraz około 46 km pozostałych dróg krajowych:
· DK9 obwodnica Iłży (7,2 km),
· DK15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego (17,7 km),
· DK35 obwodnica Wałbrzycha (1,1 km) - inwestycja podzielona jest na dwa odcinki, miejski finansowany przez prezydenta Wałbrzycha i pozamiejski finansowany przez GDDKiA o długości 1,1, km),
· DK40 obwodnica Kędzierzyna-Koźla (etap II) (14,3 km),
· DK51 obwodnica Smolajn (1,8 km),
· DK73 Kielce - m. Brzeziny/Morawica (4,2 km).
Źródło informacji: GDDKiA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.12.2021, 12:05 |
Źródło informacji | GDDKiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Image
Tysiące okazji podczas Black Friday Week na Amazon.pl
- 21.11.2024, 14:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Amazon