Newsletter

Zdrowie i styl życia

Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu - ratunek dla dróg oddechowych

08.02.2022, 13:01aktualizacja: 08.02.2022, 13:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Philips
Fot. Philips
Suchość w ustach i w podrażnionym gardle. Znajome uczucie? Zimą, w sezonie grzewczym spada jakość powietrza w naszych domach - obniża się poziom wilgotności i wzrasta zanieczyszczeń. Część dostaje się do mieszkania z zewnątrz, ale wiele ma swoje źródło wewnątrz. Urządzenia do oczyszczania wielkoobszarowo chronią nas przed zagrożeniami związanymi ze spadkiem jakości powietrza.

Dom jest dla nas schronieniem, także przed zanieczyszczonym powietrzem. Ale zimą we wnętrzach może znajdować się nawet o 70 proc. więcej zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Skąd się biorą?

Źródła zanieczyszczeń

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to zanieczyszczenia, które dostają się do pomieszczeń z zewnątrz. W mieście na jakość powietrza negatywnie wpływa transport drogowy oraz - mimo postępującego trendu wymiany pieców węglowych - emisja dymów z tych, które nadal są w użyciu. Poza miastem głównym źródłem zanieczyszczeń są zwykle paleniska domowe.

Ale tylko około 25 proc. zanieczyszczeń powietrza w domach pochodzi z zewnątrz. Szczelnie pozamykane okna i zła wentylacja narażają nas na działanie szkodliwych czynników wewnętrznych.

Podstawowe to obecność dużej ilości plastiku i tworzyw sztucznych, palenie papierosów oraz nadużywanie do sprzątania środków chemicznych. Szkodzą nam parafinowe świece zapachowe, których spalanie wydziela wiele toksycznych związków. Na wyobraźnię może działać to, że mają one podobny skład, co spaliny z wydechu samochodu z silnikiem diesela. Parafinę wytwarza się bowiem z ropy naftowej.

* https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2009/august/romantic-candle-lit-dinners-an-unrecognized-source-of-indoor-air-pollution.html

Szkodliwe jest również palenie kadzidełek, które wydzielają jeszcze więcej niezdrowych substancji.

Szkodzić nam może też wdychanie produktów spalania drewna w domowym kominku. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, dym drzewny zawiera co najmniej pięć chemikaliów rakotwórczych. Znajdują się w nim tlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla i potencjalnie rakotwórcze związki - wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. benzen, formaldehyd i dioksyny.

Jak zanieczyszczone powietrze zagraża zdrowiu?

Wdychanie szkodliwych substancji zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, ale też ryzyko udaru, chorób serca, chorób autoimmunologicznych i neurologicznych. Pierwszymi objawami złej jakości powietrza w domu zwykle są bóle głowy, zmęczenie, suchość gardła, kaszel i katar, podrażnienie spojówek.

Czyste powietrze

Powietrze możemy oczyścić niewielkim urządzeniem wyposażonym w filtry, przede wszystkim HEPA (w wielu urządzeniach marki Philips występują filtry NanoProtect HEPA, które zatrzymują nawet roztocza, pleśń, dym papierosowy i najdrobniejsze cząsteczki kurzu). Ich zadaniem jest usunięcie z powietrza zanieczyszczeń, takich jak niebezpieczne pyły czy alergeny. Bardziej zaawansowane oczyszczacze posiadają także filtry: węglowy (usuwa formaldehyd i toluen - składnik m.in. rozpuszczalników), wstępny (zatrzymuje duże cząsteczki kurzu, sierść zwierząt itd.), a urządzenia 2w1, czyli oczyszczacze z nawilżaczem, również filtr ewaporacyjny, który nasiąka wodą ze zbiornika, a później oddaje ją do otoczenia.

We wszystkich oczyszczaczach, zasada działania jest ta sama. Urządzenie zasysa powietrze, które przenika przez filtry i jest w nich oczyszczane z pyłków, lotnych związków organicznych, smogu, dymu tytoniowego, grzybów, bakterii, a nawet niektórych wirusów. Stopień przepuszczalności oraz wielkość filtrowanych cząsteczek uwarunkowane są rodzajem zastosowanego filtra.

Dodatkowo niektóre z oczyszczaczy pozwalają usunąć z otoczenia nieprzyjemne zapachy, a także nawilżyć powietrze, łącząc w ten sposób działanie oczyszczacza i nawilżacza powietrza, jak np. urządzenia 2w1 marki Philips. Oczyszczone powietrze zostaje następnie wydmuchane z powrotem do pomieszczenia.

Kupić czy wypożyczyć

https://www.philips.pl/c-e/ho/oczyszczacze-i-nawilzacze-powietrza/wynajmij-oczyszczacz#nowe_czy_uzywane

Oczyszczacze z wyższej półki, na których skuteczności można polegać, to wydatek do którego możemy nie być przekonani, jeśli nie doświadczyliśmy jeszcze na własnych płucach korzyści z jego stosowania. Alternatywą jest oferta wynajęcia urządzenia.

Philips oferuje wynajem oczyszczacza już od 74 zł miesięcznie. Nie jest wymagana kaucja, a cała procedura nie wymaga podpisania umowy. Po okresie wynajmu, urządzenie można wykupić.

Jeśli w okresie wypożyczenia urządzenia pojawią się jakiekolwiek wady materiałowe lub produkcyjne, Philips wyśle urządzenie do serwisu w celu weryfikacji, a w razie konieczności wymieni urządzenie bezpłatnie. Za dni bez urządzenia zostanie naliczona stosowna zniżka.

Nowe czy refabrykowane

Nowy oczyszczacz powietrza Philips, znajdzie u Ciebie swój pierwszy dom. W ofercie są premierowe urządzenia, które wchodzą do sprzedaży w tym roku, a także flagowy najbardziej wydajny model Philips Dual Scan.

Jeśli szukasz bardziej budżetowego rozwiązania i chcesz być eko, możesz wynająć używane urządzenie, które zostało zwrócone w nienagannym stanie i zostało fabrycznie odnowione (starannie wyselekcjonowane urządzenia są dokładnie czyszczone i dezynfekowane, a filtry są wymieniane na nowe). Każde fabrycznie odnowione urządzenie Philips posiada 2-letnią gwarancję, jest więc w pełni wartościowym produktem. To najbardziej przyjazny dla środowiska i kieszeni sposób na korzystanie z wysokiej jakości oczyszczacza Philips.

Źródło informacji: Philips

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.02.2022, 13:01
Źródło informacji Philips
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii