Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Czas na kobiety – pierwsze kobiety doświadczające molestowania już korzystają z bezpłatnych porad prawych

22.02.2022, 10:27aktualizacja: 22.02.2022, 10:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego - Wsparcie dla kobiet (1)
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego - Wsparcie dla kobiet (1)

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Fundacja Women In Law udzielają porad prawnych kobietom z całej Polski. „Kobiety niezwykle rzadko zgłaszają molestowanie seksualne, jeszcze rzadziej domagają się odszkodowania w sądzie, choć w ostatnich latach ich świadomość dotycząca tego, czym jest molestowanie, znacznie wzrosła. Chcemy pomóc kobietom zrobić kolejny krok, sięgnąć po ochronę prawną” – mówi radczyni prawna Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Prawniczki z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego uruchomiły bezpłatną infolinię dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego. Do kontaktu zachęcają także mężczyzn, którzy doświadczyli tego rodzaju dyskryminacji ze względu na płeć, choć – jak podkreślają – kobiety doświadczają molestowania seksualnego w nieproporcjonalnie większym stopniu.

Molestowaniem seksualnym są niechciane żarty o charakterze seksualnym, pytania o życie prywatne, uwagi na temat wyglądu, wpatrywanie się lub pożądliwe spojrzenia wywołujące lęk, niechciane dotykanie, całowanie, zaczepki w mediach społecznościowych, treści o charakterze erotycznym umieszczane w pracy czy w punktach usługowych.

„Do wielu tego rodzaju sytuacji dochodzi każdego dnia w wielu miejscach pracy, ale także przy korzystaniu z usług czy w edukacji. Niewiele jest środków ochrony prawnej przed molestowaniem seksualnym na uczelniach, tym bardziej zachęcam do kontaktu studentki, którym doradzimy, gdzie warto molestowanie zgłosić, jakie przepisy powołać” – wyjaśnia Karolina Kędziora.

„Zachęcamy do kontaktu także w sprawach dyskryminacji ze względu na płeć w innej formie, na przykład nierówna płaca, blokowanie awansu, pytanie o plany związane z rodzicielstwem w trakcie rekrutacji, degradacja po powrocie z urlopu rodzicielskiego” – mówi Krzysztof Kumor, koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Bezpłatne porady prawne udzielane są telefonicznie – nr tel. 739 975 506 – we wtorki w godz. 16:00-18:00 i czwartki w godz. 10:00-12:00. Z poradnictwa mogą korzystać kobiety spoza Warszawy. Kobiety z Warszawy zachęcamy do korzystania z naszego poradnictwa prawnego finansowanego ze środków Urzędu Miasta w Warszawie.

Kobiety doświadczające dyskryminacji oraz osoby, które udzielają im wsparcia, w tym pracodawcy, a także przedstawiciele i przedstawicielki uczelni, będą mogły/mogli skorzystać z bezpłatnych webinarów, które zaplanowane są od marca. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www i mediach społecznościowych organizacji.

W ramach projektu zaplanowano również przeprowadzenie badania społecznego, którego celem jest zbadanie skali molestowania i najczęściej doświadczanych przez kobiety form naruszeń. Raport z badania będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Strona projektu:

http://www.ptpa.org.pl/projekty/wsparcie-dla-kobiet-doswiadczajacych-molestowania-seksualnego/

Audycja TOK FM o projekcie:

https://audycje.tokfm.pl/podcast/117847,Molestowanie-seksualne-w-miejscu-pracy-czy-na-uczelni-Gdzie-szukac-pomocy

Wywiad z jedną z naszych klientek w TOK FM: https://audycje.tokfm.pl/podcast/117845,Molestowanie-seksualne-Poczatki-sa-czesto-podobne-problem-i-proba-zaopiekowania-sie-ofiara

Projekt realizowany jest ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego z Funduszy EOG.

KONTAKT:

koordynator projektu

Krzysztof Kumor

e-mail: kkumor@ptpa.org.pl

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2022, 10:27
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ