Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: powstanie system rejestrowania przypadków nagłej śmierci dzieci

24.02.2022, 11:17aktualizacja: 24.02.2022, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rzecznik Praw Dziecka (RPD) zaprezentował projekt dotyczący powstania systemu rejestrowania przypadków śmierci dzieci, od dawna oczekiwany przez środowiska zajmujące się ich prawami - czytamy w serwisie Prawo.pl

Prace nad systemem zostały zainicjowane w 2019 r. Apelowała o to do prezydenta Andrzeja Dudy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Petycja została skierowana do głowy państwa po brutalnym zabójstwie 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku. Podpisało ją 23 tys. osób. Zaproponowano by "każdorazowo w przypadku poważnego maltretowania dziecka, nagłego zgonu dziecka, wprowadzono obowiązek poddawania wnikliwej ocenie wszystkich elementów systemu ochrony dzieci na danym terenie, obowiązujących procedur, umiejętności kadr, dostępnej oferty wsparcia dla osób w trudnej sytuacji, prowadzonych działań profilaktycznych" – informuje Prawo.pl.

Mikołaj Pawlak RPD przedstawił propozycje zmian prawnych w tym zakresie. Zapewnia, że umożliwią wprowadzenie w Polsce systemowej analizy. Zapowiedział też powołanie Rady, która będzie badać okoliczności tych tragedii i wspierać w działaniach na rzecz zwiększenia prawnej ochrony najmłodszych.

RPD ma być - zgodnie z projektem - niezwłocznie informowany o sprawach śmierci dziecka, jeśli nastąpiła w wyniku popełnienia czynu zabronionego określonego w art. 148 kk (zabójstwo), art. 149 (zabójstwo noworodka), art. 151 (doprowadzenie do samobójstwa), art. 155 (nieumyślne spowodowanie śmierci), art. 156 par. 3 (ciężki uszczerbek na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym), art. 158 par. 3 (pobicie ze skutkiem śmiertelnym), art. 189 par. 2a i 3 (pozbawienie wolności) i m.in. zgwałcenie, znęcanie się i porzucenie – wylicza Prawo.pl.

Jak zaznacza RPD na swojej stronie, materiału ekspertom nie zabraknie, bo rzecznik już zbiera dane o tym, jak organy reagują w przypadku przestępstw wobec dzieci – zwłaszcza zaś przypadków przemocy. Zadaniem rady będzie też wypracowanie nowych standardów, które umożliwią skuteczne zapobieganie negatywnym zjawiskom.

„Fundacja popiera zapis o informowaniu RPD o przypadkach śmierci dziecka, po to, by te sprawy mogły być analizowane w ramach jego biura, na podstawie obowiązujących przepisów. Na pewno warto się pochylić nad kategorią spraw, które będą podlegały badaniu. Wprawdzie nie jest to rozwiązanie w pełni w takim kształcie prawnym jak zakładaliśmy w 2019 r., kiedy składaliśmy do prezydenta w tej sprawie petycję. Daje nam to jednak szansę na ruszenie z procedurą, które może w przyszłości zaowocuje powstaniem odrębnej ustawy” - ocenia propozycję radca prawny Katarzyna Katana z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w serwisie Prawo.pl.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/rpd-z-wiekszymi-uprawnieniami-w-sprawach-karnych,513655.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2022, 11:17
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ