Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dostęp po ukraińskiej stronie do żywności, leków jest bardzo mocno ograniczony. Co więcej mamy sygnały, że są problemy z przekazaniem tego, co jest potrzebne” – mówi, cytowana przez Prawo.pl, Aleksandra Ejsmont, radca prawny specjalizująca się w prawie rodzinnym, zaangażowana w pomoc uciekinierom z Ukrainy.
Jak podaje serwis obecnie pomoc humanitarna dla Ukrainy to przede wszystkim inicjatywy oddolne, które organizują samorządy, firmy, organizacje, fundacje, często pojedynczy ludzie.
„Ważne jest, by podjąć działania zmierzające do usprawnienia i umożliwić udzielanie pomocy po drugiej stronie, lub zintensyfikować działania, tam gdzie stoją te kolejki” - dodaje mecenas Ejsmont.
Zgadzają się z tym Lekarze bez Granic:
„Nasze zespoły reagowania kryzysowego są już na granicy polsko-ukraińskiej i podejmują wysiłki, aby niezbędny personel i potrzebne zaopatrzenie dotarły do Ukrainy oraz żeby rozpocząć działania po obu stronach granicy”.
Coraz częściej, obserwując bezwzględne działania Rosji niektórzy eksperci mówią o potrzebie utworzenia korytarza humanitarnego.
„To, co my w tej chwili obserwujemy na granicy, jest de facto korytarzem humanitarnym, bo polska strona odstąpiła od weryfikacji tytułów pobytowych osób uciekających przed wojną. To jest korytarz humanitarny oparty na podstawie art. 32 ustawy o cudzoziemcach – tłumaczy Prawu.pl dr Tomasz Sieniow, specjalista od prawa migracyjnego, prezes Instytutu na rzecz Państwa Prawa, adiunkt na Wydziale Prawa KUL w Lublinie. – Gdyby jednak były jakiekolwiek ograniczenia wynikające z przekroczenia granicy, można by było postulować o wprowadzenie jakiegoś korytarza humanitarnego” – dodaje.
Dr hab. Patrycja Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym oraz międzynarodowym prawie humanitarnym uważa jednak, że społeczność międzynarodowa powinna już rozważać powstanie takiego korytarza biorąc pod uwagę krytyczną sytuację ludności cywilnej w odciętych od reszty kraju miastach Ukrainy, a przede wszystkim Kijowa. Koordynatorem mógłby być doświadczony w takich sprawach Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
Rząd też apeluje o centralizację pomocy humanitarnej.
„Pomoc ukraińskim uchodźcom na granicy musi być skoordynowana, żeby była najbardziej efektywna" – powtarza Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i apeluje o powstrzymanie się od wyjazdów na Ukrainę z darami, lecz przekazywanie ich do specjalnych punktów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Rząd uruchomił stronę pomagamukrainie.gov.pl. Dostępny jest tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/korytarz-humanitarny-dla-ukrainy,513799.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.03.2022, 10:50 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |