Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Sześć polskich uczelni włącza się w organizację w Polsce EuroSkills 2023

05.04.2022, 10:30aktualizacja: 05.04.2022, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Sześć kolejnych polskich uczelni wyższych przystąpiło 31 marca do Koalicji na rzecz WorldSkills oraz organizacji w Polsce EuroSkills 2023, tzw. branżowej Olimpiady. Nowymi sygnatariuszami są: Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Lubelska i Politechnika Białostocka. „Wszyscy skorzystają, wszyscy wygrają” - mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, oficjalny delegat WorldSkills Poland.

Umowy zostały podpisane przez rektorów uczelni 31 marca we Wrocławiu podczas Konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2022”, zorganizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Nowi sygnatariusze dołączyli do Koalicji, do której należą już: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, DMG Mori sp. z o.o. oraz Grupa Azoty S.A.

„Każda uczelnia będzie mogła pokazać swój potencjał, też wpisać się w rozwój danej branży nie tylko w kraju, ale i w Europie, pokazać się różnym partnerom zagranicznym, a więc ta współpraca odzwierciedla model win-win, czyli wszyscy tutaj skorzystają, wszyscy wygrają” - mówił dr Paweł Poszytek.

W opinii prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka, rektora Politechniki Śląskiej, EuroSkills 2023 przyczyni się do większej rozpoznawalności naszych szkół, do zwiększenia umiędzynarodowienia w polskim szkolnictwie i jest wielką szansą dla Polski na wypromowanie szkolnictwa zawodowego na różnych poziomach.

„Udział w programie WorldSkills to pokazanie, że nasze szkolnictwo jest nowoczesne, że mamy bardzo dobrych kandydatów, bardzo dobrych studentów i bardzo dobrych uczniów. Sukces w tych zawodach to ogromna promocja, która przyciągnie kandydatów z całego świata do polskich szkół, w tym również do szkół wyższych” - podkreślił Arkadiusz Mężyk.

Również Politechnika Poznańska promuje program WorldSkills wśród uczelni technicznych - i nie tylko. Uczelnia współpracuje także ze szkołami średnimi ogólnokształcącymi i technicznymi.

„Program WorldSkills jest uzupełnieniem działalności, którą realizujemy w zakresie praktycznej realizacji postępu w edukacji, w kompetencjach. Te umiejętności będą bardzo wymierne, utylitarne, będą łączyły się też z kompetencjami miękkimi, bo będzie praca w grupach, zespołowa konkurencja – no, będzie można też poznać obywateli świata” - zaznaczył prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Dr Paweł Poszytek wskazał, że uczelnie, które dołączają do koalicji, będą obejmować patronat nad poszczególnymi konkurencjami w zawodach EuroSkills i WorldSkills - najbliższe Mistrzostwa Świata odbędą się już w październiku 2022 r. w Szanghaju.

„Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, jeden z pierwszych sygnatariuszy, objęła opieką merytoryczną konkurencję dotyczącą integrowania systemów informatycznych i komputerowych oraz systemów robotycznych” - wyjaśnił.

Również Politechnika Poznańska zgłosiła akces do czynnego udziału w organizacji EuroSkills 2023. „Co do wyboru dyscypliny będziemy jeszcze dyskutować - czy to będzie sztuczna inteligencja, czy cyberbezpieczeństwo, automatyka, robotyka, czy inżynieria materiałowa” - mówił prof. Teofil Jesionowski.

EuroSkills 2023 to pierwsze wielkie wydarzenie międzynarodowe przeniesione z Rosji do Polski ze względu na wojnę na Ukrainie. Pierwotnie zawody EuroSkills miały odbyć się w Sankt Petersburgu, jednak organizacja WorldSkills Europe - operator konkursu, zdecydowała o odebraniu wydarzenia WorldSkills Russia. O możliwość zorganizowania u siebie „branżowej olimpiady” konkurowały Polska, Niemcy i Luksemburg. Stowarzyszenie WorldSkills Europe wybrało polską ofertę. Aktualnie trwa wybór miasta - gospodarza zawodów EuroSkills we wrześniu 2023 r.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego wskazał, iż patrząc na korzyści z organizacji tak prestiżowych zawodów w Polsce, należy spojrzeć na perspektywę wielowymiarową.

„Z jednej strony jest to doraźna promocja miasta dla potencjalnych kandydatów na studia czy osób, które mogą w nim zamieszkać i podjąć pracę. Z drugiej strony jest to olbrzymia szansa do pokazania światu, że nasze uczelnie są silne, na wskroś nowoczesne, umiędzynarodowione i niemające kłopotów, żeby współuczestniczyć w zaledwie w części akademickim wydarzeniu” - powiedział prof. Piotr Stepnowski.

EuroSkills we wrześniu 2023 r. - to 50 konkurencji branżowych i kilkanaście tysięcy młodych osób z całej Europy, a przez całą, trwającą 3 dni imprezę, przewinie się prawdopodobnie ok. 100 tys. osób.

WorldSkills i EuroSkills to największe na świecie i w Europie konkursy umiejętności zawodowych. W konkursach biorą udział wyłonieni w krajowych eliminacjach młodzi (18-25 lat) przedstawiciele branż w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Operatorem polskiej reprezentacji i zawodów jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Rywalizacji towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 05.04.2022, 10:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ