Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Spółki Novavis Group S.A. ("Emitent"; "Spółka") informuje, iż Spółka otrzymała zalecenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego ("Komisja"; "KNF") zgodnie, z którym została zobowiązana do dokonania korekty skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za III kw. 2021 r. w trybie 15 ust. 4 Rozporządzenia ws. informacji bieżących i okresowych polegającej na eliminacji kwot 1.629 tys. zł ujętych w ramach pozycji "należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2021 r., które były przedmiotem zastrzeżenia biegłego oraz odpowiadających im zobowiązań z tytułu dostaw i usług.
W uzasadnieniu zalecenia KNF wskazał, że "W skorygowanym śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 30.09.2021 r., przekazanym do publicznej wiadomości w dniu 04.02.2022 r. (Raport bieżący nr 6/2022), w pkt. 5.11 Korekty wynikające z zastrzeżeń w opiniach za lata ubiegłe (str.25/36) Emitent napisał, że "W śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2021 roku nie wprowadzono żadnych korekt wynikających z powyższego zastrzeżenia. Zdaniem Zarządu wpływ wyceny kontraktw długoterminowych realizowanych przez jednostki zależne, na niższym stopniu konsolidacji, miałby pomijalny wpływ na wynik finansowy Grupy w III kwartale 2021 roku". Dodatkowo, z wyjaśnień Emitenta z dnia 30.03.2022 r. wynika, że "Wszystkie ze wskazanych powyżej należności i zobowiązań nie były wymagalne na 30.09.2021 r., bo były już zapłacone" oraz "w trakcie trwających obecnie prac większość faktur udało się odnaleźć, zaksięgować prawidłowo oraz rozliczyć". Zgodnie z par. 3.2.3. i 3.3.1. MSSF 9 aktywa i zobowiązania finansowe, które zostały już uregulowane należy usunąć ze sprawozdania finansowego. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem Emitenta co do nieistotności kwoty. Naszym zdaniem sprawozdanie z sytuacji finansowej za III kw. 2021 r. zawiera dane liczbowe które są wynikiem błędu, zawyżają wartość należności i zobowiązań poprzez zawarcie w nich kwot rozrachunków, które w istocie już nie istnieją. Powoduje to zawyżenie sumy bilansowej oraz zmianę struktury aktywów i pasywów."
Emitent planował dokonać stosownych korekt wynikających z zastrzeżeń zgłoszonych przez biegłego rewidenta w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2021 rok. Już w trakcie 2021 roku zostały podjęte działania zmierzające do uporządkowania danych finansowych spółki Voolt Sp. z o.o.. W związku z bardzo dużymi zaniedbaniami w księgowości, błędach księgowych, brakiem zaksięgowania części faktur kosztowych i przychodowych konieczne było ponowne "przeksięgowanie" wszystkich faktur kosztowych i przychodowych. Jednocześnie skorygowane zostały również inne nieprawidłowości zidentyfikowane podczas porządkowania danych księgowych. Po zaksięgowaniu korekt w sprawozdaniach Voolt Sp. z o.o. sporządzone zostało nowe sprawozdanie Voolt Sp. z o.o. na dzień 30.09.2021 r., które zostało objęte nowym skorygowanym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za III kwartał 2021 r.
Emitent niezwłocznie dokona korekty ostatniego opublikowanego okresowego skonsolidowanego sprawozdania za 2021 rok to jest sprawozdania za III kwartał 2021 roku.
Z uwagi na fakt, że suma bilansowa (suma aktywów) w stosunku do ostatniego ogłoszonego skorygowanego sprawozdania finansowego za III kwartał 2021 r. zmniejszyła się o kwotę 1.949 tys. zł informacja ta została uznana za istotną w rozumieniu art. 7 Rozporządzenia MAR, co uzasadnia jej publikację, zgodnie w art. 17 Rozporządzenia MAR
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.04.2022, 18:26 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |