Newsletter

Nauka i technologie

Inauguracja Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”

06.06.2022, 15:59aktualizacja: 07.06.2022, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa/Fot. Błażej Górczyński – „Inteligentna i czysta mobilność – inauguracja (1)
Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa/Fot. Błażej Górczyński – „Inteligentna i czysta mobilność – inauguracja (1)
Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zainaugurował działalność Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”. Jego zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców i naukowców w unijnym programie Horyzont Europa.

Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021-2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania zostanie przeznaczone łącznie 95,5 mld euro.

W celu sprawnego wykorzystania środków z tego programu Ministerstwo Edukacji i Nauki powołało branżowe punkty kontaktowe, których zadaniem jest wspieranie beneficjentów w programie Horyzont Europa.

W przedsięwzięciu bierze udział sześć instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, które są wyspecjalizowane w określonych branżach oraz posiadają dostęp do specjalistycznej wiedzy naukowo-technicznej, w tym również do zasobów kadrowych, technologicznych i infrastrukturalnych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz udziela wsparcia poprzez Branżowe Punkty Kontaktowe w następujących obszarach: zrównoważona gospodarka, transformacja cyfrowa, technologie medyczne i zdrowie, inteligentna i czysta mobilność, technologie niskoemisyjne i czysta energia oraz Przemysł 4.0.

Rolę Branżowego Punktu Kontaktowego dla „Inteligentnej i czystej mobilności” pełni Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa.

Instytut posiada szerokie doświadczenie w ponad 100 projektach międzynarodowych. Pełni też rolę członka założyciela europejskiego partnerstwa Clean Aviation.

Inteligentna i czysta mobilność - technologie przyszłości dla transportu

Spotkanie inauguracyjne BPK „Inteligentna i czysta mobilność” odbyło się 2 czerwca 2022 roku w siedzibie instytutu w Warszawie.

W uroczystym otwarciu wziął udział Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki oraz dr Marcin Kraska - wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju. Sesję otwarcia prowadził dr inż. Paweł Stężycki - dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa.

Wydarzenie obejmowało prezentację:

  • Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność” przez Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa,
  • programu Horyzont Europa i partnerstw tematycznych przez Krajowy Punkt Kontaktowy,
  • trendów w inteligentnej i czystej mobilności przez zaproszone grono ekspertów z branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz transportu szynowego i morskiego.

Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i czysta mobilność” oferuje wsparcie w obszarach:

  • technologii w zakresie projektowania, wytwarzania, produkcji i użytkowania środków transportu naziemnego, powietrznego i wodnego oraz infrastruktury logistycznej,
  • intermodalnych systemów transportu (w tym transportu regionalnego),
  • systemów transportu miejskiego (urban mobility),
  • logistyki transportu,
  • technologii innowacyjnych niskoemisyjnych napędów,
  • systemów zarządzania energią na pokładzie,
  • systemów zarządzania ruchem pojazdów,
  • proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu,
  • systemów autonomii oraz systemów bezpieczeństwa pojazdów.

Ze wsparcia Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność” mogą korzystać instytuty badawcze, uczelnie wyższe, jednostki publiczne, duże przedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa, startupy, stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje międzynarodowe.

Zgłoszenia: bpkmobilnosc@ilot.lukasiewicz.gov.pl.

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: General Electric, Airbus czy Pratt & Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze - przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam - wysokiej jakości - produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

Źródło informacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2022, 15:59
Źródło informacji Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii