Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Stan realizacji programów współfinansowanych z funduszy unijnych w Polsce w zakresie kończącej się już perspektywy finansowej 2014-2020 oraz postęp negocjacji przyszłego budżetu. To główne tematy poruszone podczas 11. posiedzenia Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (KUP). W spotkaniu wzięli udział minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Polska niezmiennie realizuje swoje ambitne cele. Jesteśmy liderem wśród państw członkowskich UE w zakresie efektywnego wykorzystania funduszy unijnych – powiedział minister Grzegorz Puda.
I dodał:
- Zakończyliśmy prace nad Umową Partnerstwa na lata 2021-2027. Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira oraz Premier Mateusz Morawiecki 30 czerwca 2022 r. ogłosili przyjęcie przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej nową Umowę Partnerstwa. Obecnie naszym priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie środków z nowej perspektywy finansowej.
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie, sytuacja geopolityczna, które znacząco wpłynęły na ceny energii zmieniły uwarunkowania i priorytety Polski. Ma to odzwierciedlenie zarówno w Umowie Partnerstwa 2021-2027, jak i w negocjowanych obecnie programach krajowych oraz regionalnych.
Członkowie KUP rozmawiali o zagadnieniach dotyczących zarówno obecnej, jak i przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Zaprezentowane zostały dane dotyczące wdrażania pieniędzy europejskich.
Podczas posiedzenia podsumowano proces negocjacji perspektywy 2021-2027, a zwłaszcza Umowy Partnerstwa, stanu prac nad programami oraz kwestie związane z warunkowością podstawową.
Przedstawiono także propozycję rozwiązań wdrożeniowych w nowej perspektywie.
- Stan realizacji funduszy objętych Umową Partnerstwa 2014-2020 napawa optymizmem. Polska jest jednym z liderów w wykorzystaniu środków, co przekłada się na rozwój naszego kraju w wielu aspektach – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister przypomniała, że prace nad nową Umową Partnerstwa trwały ponad 3 lata. Powstanie dokumentu poprzedzało sporządzenie Założeń do Umowy Partnerstwa, następnie odbyły się szeroko zakrojone konsultacje. Równocześnie prowadziliśmy dialog z Komisją Europejską.
- Droga do wypracowania optymalnej treści Umowy Partnerstwa, która odpowiada na potrzeby wszelkich grup, była długa i wymagająca. Przed nami ostatni, bardzo ważny etap, jakim jest zatwierdzenie programów na perspektywę finansową 2021-2027. Naszym celem jest zaakceptowanie wszystkich programów przez Komisję Europejską do końca bieżącego roku – podsumowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Komitet ds. Umowy Partnerstwa jest głównym organem wspierającym Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w procesie wykorzystywania środków Unii Europejskiej. KUP koordynuje realizację wszystkich programów ujętych w Umowie Partnerstwa i sprawdza czy wsparcie unijne przynosi oczekiwane efekty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.07.2022, 18:02 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |