Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wyrok TSUE może wpłynąć na orzecznictwo ws. godzin nadliczbowych przy dwóch etatach

28.07.2022, 12:03aktualizacja: 28.07.2022, 12:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W zeszłym roku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie, które nakazuje zrewidować pogląd, że zawarcie dwóch umów o pracę z tym samym pracownikiem pozwala pracodawcy na odrębne rozliczanie nadgodzin z każdej z tych umów - wskazuje Prawo.pl., powołując się na opinię radcy prawnego Przemysława Mazura.

Jak wskazał Przemysław Mazur, podejście, które pozwala pracodawcy na odrębne rozliczanie godzin nadliczbowych z każdej z dwóch umów o pracę zawartych z pracownikiem, jest oparte na uchwale Sądu Najwyższego sprzed ponad 50 lat, wydanej na gruncie nieobowiązującego już stanu prawnego.

Według orzeczenia TSUE z marca 2021 r. pracodawcy powinni rozliczać dobowy odpoczynek pracowników bez względu na liczbę umów o pracę zawartych z pracownikiem. Jak zauważył radca prawny na łamach Prawo.pl., TSUE ma te same argumenty w kwestii rozliczania godzin nadliczbowych, dlatego - jego zdaniem - należy spodziewać się, że wkrótce orzeczenie Trybunału zacznie oddziaływać także na orzeczenia polskich sądów. W jego opinii może to oznaczać, że zawarcie dwóch umów z tym samym pracownikiem, nie uchroni pracodawcy od obowiązku wypłaty wynagrodzenia z tytułu nadgodzin.

Serwis przypomniał, że zgodnie z prawem pracy zasadą jest zatrudnianie pracowników w oparciu o jedną umowę o pracę, ale Kodeks pracy nie wyłącza możliwości zawierania przez pracodawcę większej liczby umów z tym samym pracownikiem.

Jak podkreślił Przemysław Mazur, istotne tu jest pytanie, w jaki sposób pracodawca powinien rozliczać czas pracy tak zatrudnionego pracownika: czy powinien on być rozliczany odrębnie dla każdej umowy, czy należałoby raczej zsumować ten czas ze wszystkich umów o pracę. Zdaniem Mazura rozstrzygnięcie powyższej kwestii ma kluczowe znaczenie przede wszystkim z perspektywy wynagrodzenia za nadgodziny.

„Jeżeli pracownik zatrudniony jest przykładowo na podstawie pierwszej umowy na pełen etat (40 godzin), a na podstawie drugiej umowy na pół etatu (20 godzin), to łączne rozliczanie czasu pracy z obu umów powodować będzie, że czas pracy ponad 40 godzin powinien być traktowany jako praca w godzinach nadliczbowych” - czytamy.

Serwis napisał, że obecnie powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego opartą na przedwojennym i nieobowiązującym już prawie, „wielu praktyków wyraża pogląd, że w przypadku zawarcia przez pracodawcę więcej niż jednej umowy o pracę z tym samym pracownikiem, dopuszczalne jest odrębne rozliczanie czasu pracy z każdej z tych umów”. Prawo.pl wskazuje, że warunkiem oddzielnego rozliczania czasu pracy dla każdej z umów jest to, by „zakres obowiązków wynikający z każdej umowy był odmienny”. Chodzi przede wszystkim o rozliczanie godzin nadliczbowych przy zawarciu dwóch umów o pracę.

W ocenie Prawo.pl przywołane orzeczenie TSUE jest relatywnie nowe i w związku z tym nie znalazło ono jeszcze odzwierciedlenia w wyrokach polskich sądów wydawanych w sprawach dotyczących nadgodzin.

„Należy jednak spodziewać się, że wkrótce orzeczenie to może odmienić dotychczasową linię orzeczniczą sądów pracy w zakresie dotyczącym rozliczania nadgodzin w przypadku zawarcia dwóch lub więcej umów o pracę z tym samym pracownikiem” - napisał w serwisie Prawo.pl radca prawny Przemysław Mazur.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/dwie-umowy-o-prace-a-godziny-nadliczbowe,516360.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2022, 12:03
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ