Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Strefa Polskiego Funduszu Rozwoju na stałe wpisała się w tradycję prestiżowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach jego 31. edycji od 6 do 8 września tysiące gości - liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całego świata, dyskutuje o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem.
Wśród tematów poruszanych podczas kolejnych paneli dyskusyjnych organizowanych w Strefie PFR pojawił się również polski rynek venture capital, organizowany i wspierany przez PFR Ventures. Jest to największy w Europie Środkowo-Wschodniej inwestor publiczny zarządzający funduszami napędzającymi rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju.
„Dostrzegamy, że Polacy pochwalić się mogą coraz ciekawszymi pomysłami na biznes, więc olbrzymie pieniądze spotykają się tutaj z naprawdę interesującymi projektami. W zeszłym roku z naszych funduszy finansowanie uzyskało ponad 110 startupów. W roku 2022 poprzeczka ta została pokonana już po ośmiu miesiącach, dlatego będzie on rekordowy w całej historii polskiego rynku venture capital” - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu PFR.
Mechanizm jest bardzo prosty: PFR Ventures inwestuje wraz z podmiotami prywatnymi w specjalne fundusze, które niezależnie, w oparciu jedynie o merytoryczną ocenę danego planu biznesowego, decydują się na wsparcie finansowe danej inwestycji. Aktualnie przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do około 50 takich funduszy, przedstawiając ekspertem swój pomysł i strategię rozwoju firmy.
„Polski rynek venture capital dojrzewa i wykazuje się daleko idącą stabilnością. Pokazała to chociażby pandemia - pomimo szeregu przeciwności nasi przedsiębiorcy nie utracili charakterystycznej dla siebie zaradności, innowacyjności i ambicji” - zaznaczył Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.
Ekspert dodał, że w nowej perspektywie budżetowej UE planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Nowe środki pozwolą na zasilenie funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Następnie te pieniądze będą trafiały do najlepszych startupów z potencjałem na szybki rozwój.
„Z każdym rokiem rośnie apetyt na finansowanie innowacji. Rola środków unijnych w tym zakresie jest nie do przecenienia. To one pozwalają na konstruowanie podstaw naszego ekosystemu” - tłumaczył Maciej Ćwikiewicz.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2022, 15:46 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu