Newsletter

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

08.09.2022, 16:43aktualizacja: 08.09.2022, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Celem porozumienia pomiędzy KGHM i Nuclearelectrica jest kompleksowa współpraca we wdrażaniu technologii SMR w Rumunii i w Polsce: od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni. Umowa obejmuje 3-letnią wymianę wiedzy i doświadczeń obejmujących aspekty techniczne, ekonomiczne, prawne, finansowe i organizacyjne projektów w technologii SMR. 

KGHM Polska Miedź rozwija technologie SMR-owe w oparciu o współpracę z amerykańskim partnerem NuScale i planuje otwarcie pierwszego reaktora w 2029 r. Spółka wystąpiła niedawno do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę jakości i bezpieczeństwa technologii. Powołała również międzynarodowy zespół ekspertów, w tym Polaków, którzy pracowali przy technologiach jądrowych za granicą. 

„Energia jądrowa jest odpowiedzią na globalny kryzys energetyczny oraz wysokie ceny energii i ma obecnie w Polsce historycznie najwyższy poziom akceptacji społecznej. Dlatego będziemy z rumuńskim partnerem realizować wspólne działania na niwie Unii Europejskiej oraz instytucji regulacyjnych związanych z promowaniem technologii SMR. Będziemy również szkolić specjalistów” – podkreślił Marcin Chludziński.

Prezes KGHM dodał, że trwają prace nad utworzeniem w Polsce symulatora sterowni SMR do szkolenia operatorów systemów sterowania.

Nuclearelectrica SA, będąca w ponad 82 proc. własnością Skarbu Państwa i podlegająca rumuńskiemu Ministerstwu Energii operuje na pełnoskalowym bloku jądrowym w miejscowości Czernavoda, który od 1997 r. zaspokaja 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Rumuńska spółka w ciągu 25 lat działalności wypracowała wysokie standardy bezpieczeństwa i nabyła doświadczenia w wykorzystaniu amerykańskich technologii. 

„Obie firmy pochodzą z krajów, które łączy silna więź strategiczna. To właściwy rodzaj partnerstwa. Cieszymy się, że możemy podzielić się doświadczeniem z KGHM i wesprzeć polską energetykę w rozwijaniu programu SMR i uruchomieniu eksploatacji modułowych reaktorów jądrowych” – zaznaczył Cosmin Ghita, prezes zarządu Nuclearelectrica SA. 

Rumuński operator jądrowy, który również nawiązał współpracę z NuScale w zakresie wdrożenia technologii SMR zapowiada otwarcie pierwszego reaktora w 2028 r.

„Dostęp do czystych i odpornych na kryzysy źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Dlatego wspólnie z KGHM i NuScale tworzymy sektor energii odporny na zmiany, który przysłuży się budowaniu bezpiecznej Europy” - podkreślił Cosmin Ghita.

Również w opinii prezesa Chludzińskiego energia stała się obecnie narzędziem politycznym, tak więc zarówno wieloskalowe projekty energetyki jądrowej, jak i SMR-y to droga do niezależności energetycznej. 

„Jednak żeby ta droga została uznana w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy międzynarodowej” - wyjaśnił.

XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2022, 16:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ