Newsletter

Nauka i technologie

Na tle Europy mamy trzykrotnie mniej wody i dwukrotnie gorszą jakość wód

14.09.2022, 09:39aktualizacja: 14.09.2022, 09:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Jakość wody w Polsce jest niższa niż w Europie. Przykładowo w UE średnia czystości kąpielisk jest na poziomie 88 proc., czyli blisko 90 proc. kąpielisk jest czystych. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 proc.

Dodatkowo 90 proc. rzek w Polsce ma stwierdzony poziom zanieczyszczenia jako „słaby” oraz „zły”, w przypadku jezior taki stan reprezentuje 88 proc. akwenów.

„W Polsce mamy bardzo mało wody. Mamy trzykrotnie mniej wody niż średnia europejska oraz pięciokrotnie mniej niż średnia światowa – informował Rafał Bonter, prezes Xylem Water Solutions Polska, podczas Forum Ekonomicznego odbywającego się w Karpaczu w dniach 6-8 września. – Nie powinniśmy pytać czy, a raczej kiedy zabraknie nam wody w Polsce. Jeśli nie zmienimy gospodarki wodnej tego cennego zasobu zabraknie bardzo szybko” – apelował.

Zdaniem prezesa Xylem Water Solutions Polska, jeżeli nie wprowadzimy odpowiednich narzędzi, takie katastrofy – jak ta na Odrze – mogą zdarzać się niestety częściej. Ostatnia kontrola Wód Polskich objęła 17 tys. upustów do rzek. Jak się okazało, aż 1,4 tys. z tych punktów nie miało pozwoleń. To oznacza, że nikt nie kontroluje tego, co wpuszczają one do wód i że punkty te za to nie płacą oraz nie inwestują w oczyszczanie ścieków. 

Co można zrobić, by poprawić stan wód w Polsce i zapobiec kolejnym katastrofalnym zanieczyszczeniom wód? Przede wszystkim dalej nie szkodzić – w czym pomoże stały monitoring parametrów wód w Polsce. W ramach inwestycji ma powstać sieć zsynchronizowanych i scyfryzowanych stacji monitorowania jakości wód. 

„To świetny pomysł. Wszystko zaczyna się jednak w poszczególnych zakładach, dlatego my jako biznes proponujemy budowę przyzakładowych oczyszczalni ścieków, które pozwalają uzdatnić wodę tak, by można ją było ponownie wykorzystać na cele produkcyjne bądź bezpiecznie wprowadzić do środowiska w postaci ścieku oczyszczonego” – przekonywał Rafał Bonter.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 14.09.2022, 09:39
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii