Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek w trakcie 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2022 eurodeputowani z komisji rozwoju regionalnego (REGI) oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów omówili stan programowania i wdrażania polityki spójności z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą. Zwrócili się do Komisji Europejskiej o dopilnowanie, aby fundusze spójności nadal skupiały się przede wszystkim na długoterminowych potrzebach rozwoju społecznego, gospodarczego i terytorialnego regionów UE, nawet jeśli okazały się skutecznym narzędziem reagowania na nieprzewidziane kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie.
Podczas spotkania członkowie Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (REGI) oraz Komisji Europejskiej Komitetu Regionów ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) wyrazili również ubolewanie z powodu braku mechanizmów koordynacji pomiędzy Instrumentem Odbudowy i Odporności oraz Polityką Spójności na lata 2021-2027. Dyskusja skupiła się również na obawach eurodeputowanych i lokalnych przedstawicieli o plany Komisji dotyczące przeniesienia środków z funduszy strukturalnych do innych programów, w szczególności do REPowerEU. Następnie omówili koncepcję „nie szkodzenia spójności” i wezwali Komisję, aby uczyniła z niej kluczowy mechanizm oceny wpływu polityk UE.
Polityka spójności jest głównym długoterminowym narzędziem inwestycyjnym UE z dostępnymi na programowanie środkami w wysokości 378 mld euro. Jednak ze względu na późne zatwierdzenie ram legislacyjnych 2021/2027 wdrażanie funduszy spójności strukturalnej jest obecnie opóźnione, a jednocześnie ich programowanie stało się bardziej złożone, z powodu wymagań związanych z Europejskim Zielonym Ładem, sprawiedliwą transformacją, różnorodnością biologiczną oraz nowymi inicjatywami, takimi jak Nowy Europejski Bauhaus.
Odpowiadając na wyrażone podczas debaty wątpliwości komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira oświadczyła: „Nasze stanowcze zaangażowanie w realizację podstawowych celów polityki spójności nie pozwala nam przymykać oczu, w sytuacji gdy obecne podwyżki cen energii grożą pogłębieniem nierówności. Komisja jest gotowa do współpracy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, by łagodzić ekonomiczne i społeczne koszty wysokich cen energii, przy jednoczesnym zachowaniu programów na lata 2021-2027 z przeznaczeniem na inwestycje strukturalne i długoterminową transformację, w tym dążenie do niezależności energetycznej. Musimy zadbać o to, by polityka spójności nie została naruszona”.
Spotkanie odbyło się z okazji 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2022.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.10.2022, 13:40 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |