Newsletter

PKN ORLEN na Krynica Forum ’22: transformacja energetyki to wyzwanie dla całego pokolenia

24.10.2022, 16:31aktualizacja: 24.10.2022, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (2)
PAP/S. Leszczyński (2)
Jesteśmy obecnie w momencie, w którym największe wyzwanie stanowi połączenie krótkookresowej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego z długookresowymi wyzwaniami transformacji. Transformacja to zadanie dla pokolenia – mówił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych w PKN ORLEN, podczas panelu „Transformacja energetyczna gwarantem bezpieczeństwa?”, który odbył się w trakcie Krynica Forum ’22.

Karol Wolff zaznaczył, że nie da się zmienić systemów, które napędzają polską gospodarkę w ciągu dwóch-trzech lat.

„Transformacja energetyczna jest projektem o wiele bardziej pracochłonnym i zasobochłonnym niż lot na księżyc. Musimy zmienić zarówno system transportowy, jak i przemysł. To wielki wysiłek, w który musimy zaangażować się wszyscy” – stwierdził przedstawiciel PKN ORLEN. 

Jednak, jego zdaniem, ta perspektywa długoterminowa, czyli zmiana sposobów napędzania gospodarki, dość dobrze łączy się z perspektywą krótkoterminową, czyli zapewnieniem zasobów na teraz.

„Bo jeśli mówimy o przejściu z paliw kopalnych na inne rodzaje energii, to myślimy o energii odnawialnej i atomowej. Obie, a w szczególności OZE, są produkowane przede wszystkim lokalnie i nie bazują na imporcie surowców energetycznych” – wskazał Karol Wolff.

Dobrym rozwiązaniem – według niego - jest zastosowanie nowych technologii. Przykładowo, małe modułowe reaktory atomowe SMR (ang. Small Modular Reactors) mogą być rozwiązaniem dla modernizacji gospodarki w przyszłości.

„SMRy to jednostki stosunkowo niewielkie, które pozwalają na dekarbonizację i zmianę sposobu napędzania zakładów przemysłowych. Dają nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło. To jest istotne, gdyż w zakładach chemicznych i petrochemicznych Grupy ORLEN potrzebujemy do produkcji właśnie ciepła technologicznego. SMR są odpowiedzią na tego typu wyzwania” – wskazał dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych w PKN ORLEN. 

Jak zaznaczył projekty w nowe technologie są to wyzwania, które nie zrealizują się z dnia na dzień, ale wymagają „organicznej pracy od podstaw”, zarówno na poziomie regulacyjnym i edukacyjnym.

„I to się już dzieje, bowiem w tym celu powołaliśmy spółkę, która realizuje te zadania w zakresie SMR. To proces, który wymaga czasu, zaangażowania i pracy” – zapowiedział Karol Wolff.

Dla przypomnienia w ubiegłym roku PKN ORLEN i Synthos Green Energy utworzyły spółkę joint venture ORLEN Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia jest przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Karol Wolff ocenił również, że energetyka jest bardzo skomplikowanym systemem, a obecnie jego złożoność pogłębia się. 

„Patrząc na polski system energetyczny w dużym uproszczeniu, jeszcze kilkanaście lat temu branża transportowa była zasilana ropą, przemysł konsumował gaz, a energetyka - węgiel. Obecnie mamy coraz więcej powiązań i zależności, coraz więcej sprzężeń zwrotnych miedzy poszczególnymi elementami tego systemu. W transporcie wykorzystujemy energię elektryczną, w przemyśle będziemy wykorzystywać coraz więcej wodoru pochodzącego z energetyki odnawialnej, zaś ropa naftowa będzie wykorzystywana w większej ilości w petrochemii” – wyjaśniał ekspert. 

W opinii Wolffa w tak skomplikowanym systemie działają różne pętle sprzężenia zwrotnego, to jest jeśli coś ulegnie zmianie w jednym miejscu systemu, może to odbić się bardzo często na innym jego elemencie.

„Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy: podmioty gospodarcze, regulatorzy i konsumenci mieli wspólną politykę i spójną wizję tego, dokąd idziemy, co chcemy osiągnąć i jak to planujemy zrealizować. Taka wspólna wizja powinna być kierunkiem strategii państwa i firm, tak, żebyśmy mogli biec w jednym kierunku” – podkreślił Karol Wolff. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.10.2022, 16:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ