Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Powstał najnowocześniejszy Dom Pomocy Społecznej w Polsce

02.11.2022, 11:58aktualizacja: 02.11.2022, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim (1)
Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim (1)
W połowie października w Ostrowie Wielkopolskim miało miejsce oficjalne otwarcie najnowocześniejszego Domu Pomocy Społecznej w Polsce.

Wielu pensjonariuszy domów pomocy to ludzie, których życie nie oszczędzało. Z myślą o nich powstał Dom Pomocy Społecznej na miarę 21 wieku. To przemyślana budowla, w której podopieczni mają nowoczesne zaplecze zapewniające odpowiednią opiekę i komfort pobytu. Mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów - inwestycja o wartości 21 milionów złotych sfinansowana została w 100% ze środków Powiatu Ostrowskiego.

„Jestem szczęśliwy, spełniony, dumny i wzruszony. Szczęśliwy, bo dziś spełnia się nasze kolejne marzenie. Jestem dumny, bo przez ostatnie 100 lat w Ostrowie nie powstał żaden dom pomocy społecznej. To my, drodzy państwo radni, tego dokonaliśmy. Dlaczego jestem wzruszony? Bo trafią tu mieszkańcy, którzy urodzili się w czasie II Wojny Światowej, którzy znają czasy komunistyczne, którzy wiedzą, co to bieda i ubóstwo. Oni wejdą tu do zupełnie innego świata” - powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Symboliczne klucze do nowego DPS-u z rąk starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Piotra Walkowskiego otrzymał nowy dyrektor placówki Radosław Kowalski oraz seniorzy, przedstawiciele Rady Mieszkańców.

W nowym Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanym przy ul. Staroprzygodzkiej 19 w Ostrowie Wielkopolskim, na powierzchni ok. 3000 m2, powiat ostrowski zadbał o wiele wyjątkowych udogodnień.

Sercem domu jest zaaranżowana na „ryneczek” wspólna przestrzeń - miejsce dziennego pobytu, wokół którego powinno koncentrować się życie w różnych pracowniach tematycznych. Miejsce, w którym można w grupie obejrzeć film lub mecz, wypić kawę lub po prostu spędzić czas z innym człowiekiem. Pensjonariusze mają mieć poczucie, że nie są zamknięci w swoich pokojach, ale „wychodzą do miasta” na spotkanie z sąsiadami, na zajęcia w którejś z pracowni, np. fryzjerskiej, gdzie opiekę nad nimi będą sprawować uczniowie miejscowej szkoły w kierunku fryzjerskim

W nowym DPS-ie pensjonariusze mają wygodne, dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami. Duże i nowoczesne centrum rehabilitacji, oddział intensywnego nadzoru oraz wiele innych udogodnień także dla pracowników, którzy tutaj będą pracować. Nie zabrakło kaplicy, funkcjonalnej stołówki, ale także pokoju, w którym mogą przenocować krewni, którzy przyjadą w odwiedziny. Kolorystyczne oznaczenia i wiele, wiele pomniejszych ułatwień dla ludzi starszych. Dlatego jest to jeden z najnowocześniejszych, a prawdopodobnie najnowocześniejszy DPS w Polsce.

Dla pensjonariuszy przygotowano łącznie 76 miejsc.

Pokoje są komfortowe, dwuosobowe z wyjściem na balkon. Cały budynek zaadoptowany jest bez barier architektonicznych. Dla osób mających problemy z chodzeniem zamontowano odpowiednie podnośniki do przenoszenia do wanny, zamontowano również wanny dla niepełnosprawnych mające uchylne ścianki. Wyposażono również pełne zaplecze rehabilitacyjne do rehabilitacji ruchowej oraz wodnej.

DPS dysponuje tzw. „R” - salami dla pacjentów po udarach, zawałach, wymagających intensywnej, całodobowej opieki. Nadzór nad nimi pełnią pielęgniarki w funkcjonalnej dyżurce.

DPS ma także pokój gościnny dla bliskich, którzy chcą odwiedzić pensjonariusza i przyjeżdżają na krótki pobyt. Mogą wówczas mieszkać w DPS-ie w komfortowych warunkach bez wynajmowania hotelu.

Cały obiekt jest wyposażony w sieć telewizyjną, można będzie transmitować to, co się dzieje w „ryneczku”, kaplicy lub nadawać swój program.

Budynek jest samowystarczalny energetycznie, z farmą fotowoltaiczna na dachu, wielkością porównywalną do instalacji dla ponad 30 domów jednorodzinnych. Z tyłu DPS-u jest ogród wraz z trzema altanami do organizacji różnych imprez na świeżym powietrzu. Pensjonariusze na umówioną wizytę u lekarza nie muszą wychodzić na powietrze. Wsiadają bezpośrednio do auta zaparkowanego w dużym garażu. Wokół budynku posadzone są duże drzewa, żeby dość szybko stworzyły cień wokół.

Pensjonariusze przeprowadzą się tutaj od grudnia 2022 r.

Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 02.11.2022, 11:58
Źródło informacji Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ