Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Klienci bankowości korporacyjnej są narażeni na podobne cyberzagrożenia jak bank i też mają do czynienia z atakami typu ransomware i DDoS – mówił Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A. Wskazywał, że eksperci bezpieczeństwa toczą nieustający wyścig z cyberprzestepcami. Walka z nimi to zbudowanie cyfrowej twierdzy i dokładanie kolejnych warstw, które mają chronić przed nowymi zagrożeniami. - Cybersecurity to proces. Trzeba stale inwestować w ludzi, sprzęt, wiedzę, oprogramowanie” – wyliczał Błażej Szczecki.
Dodatkowo firmy muszą zwrócić baczną uwagę na cybernetyczne zagrożenia w łańcuchach dostaw i pamiętać, że cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać słabsze ogniwa w tych łańcuchach np. do przechwycenia firmowych zasobów.
Prelegenci wskazywali, że pojawiły się nowe scenariusze zagrożeń kierowanych bezpośrednio na klientów korporacyjnych (masowe DDoS, utrata tożsamości reprezentantów korporacyjnych, ransomware). I wskazywali na różnice między bankowością detaliczną i korporacyjną.
„Podstawowa różnica pomiędzy bankowością detaliczną i korporacyjną to punkt startu. Nasze systemy informatyczne na długo przed pandemią były sprzęgnięte z systemami klienckimi. Zdarzały się procesy przeprowadzane bez ludzkiej interakcji. Owszem, rozwinęliśmy zdalne podpisywanie umów i wnioski kredytowe na odległość, ale to nie zmienia faktu, że bankowość korporacyjna ma swoją specyfikę. Przykładowo, wiele ofert jest szytych na miarę i nie mogą zostać objęte digitalizacją” – mówił wiceprezes Pekao.
Uczestnicy panelu zastanawiali się co w obszarze cyfryzacji bankowości korporacyjnej znajdzie się w centrum zainteresowania bankowych informatyków. Błażej Szczecki wymienił obszary „okołobankowe” - leasing i faktoring. Zaznaczył też, że zarządzanie ryzykiem będzie silniej wspierane przez tzw. sztuczną inteligencję.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.11.2022, 11:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |