Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt "Szkolenia Ars-Mollis, Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie oraz Kongres Nauka i Media 2022" to spotkanie naukowców i dziennikarzy w 8 ośrodkach akademickich na terenie całej Polski, które nazywane jest żartobliwie „Szybkimi Randkami”. Projekt Rzecznicy Nauki służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Zwieńczeniem szkoleń był Kongres Nauka i Media 2022.
W poniedziałek 05 grudnia 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbył się KONGRES NAUKA I MEDIA 2022 zorganizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Partnerem Kongresu było Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczestników - naukowców, dziennikarzy i pijarowców.
Kongres rozpoczął się od wykładu dr. hab. Piotra Welka z warszawskiej ASP, który odkrył przed uczestnikami kilka tajemnic języka komunikacji wizualnej i tego, jak można łączyć naukę, ze sztuką.
Wydarzeniem centralnym Kongresu był pierwszy konkurs na RZECZNIKA NAUKI 2022. Na scenie stanęło 10 finalistów, którzy mieli 5 minut, aby w ciekawy, przystępny i zrozumiały sposób opowiedzieć o swoich badaniach. Prezentacje oceniało wyjątkowe jury w składzie dr hab. Jacek Wasilewski z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, red. Stanisław Wryk wieloletni reporter "Wydarzeń" Telewizji Polsat oraz wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Łukasz Nowicki aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, lektor i prezenter telewizyjny.
Jury zwracało szczególną uwagę na jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.
„Misja BBC jest bardzo prosta. Ma na celu informować, edukować i dostarczać rozrywki - tego dziś szukaliśmy w najlepszym wystąpieniu” - powiedział podczas ogłoszenia wyników Stanisław Wryk.
Nagrodę główną w konkursie ufundował partner społeczny projektu spółka Enea Nowa Energia.
RZECZNIKIEM NAUKI 2022 została dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, której wystąpienie dotyczyło roślinnych polimerów i ich zastosowania w tworzeniu ekologicznych opakowań spożywczych.
„Zwycięzca konkursu przez rok będzie pod opieką mentorignową Stowarzyszenia, wspierany we wszelkich aktywnościach, jakie podejmie. Stowarzyszenie dołoży także wszelkich starań, aby stworzyć, jak najwięcej okazji do praktykowania swoich umiejętności popularyzatorskich” – zapewnia koordynatorka i pomysłodawczyni konkursu - dr Monika A. Koperska.
Dwa wyróżnienia trafiły do:
1. Jagody Czajkowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za wystąpienie „Niech mocz będzie z Wami”.
2. Natalii Kartawik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za podróż w korony drzew w poszukiwaniu grzybów.
Została też wręczona NAGRODA PUBLICZNOŚCI, która trafiła do wyróżnionej Jagody Czajkowskiej.
Film: https://www.youtube.com/watch?v=VciU9MMbYeU
Ostatnią częścią Kongresu były warsztaty prowadzone przez Zuzannę Podgórską, Monikę A. Koperską i Małgorzatę Krokowską-Paluszak ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Uczestnicy warsztatów pracowali nad jednym z punktów Manifestu Popularyzatora Nauki, czyli nad tym, jak powinny wyglądać szkolenia medialne i systemowe dla naukowców i dziennikarzy i jak znaleźć na nie finansowanie. Wyniki prac, czyli rozszerzenie Manifestu Popularyzatora Nauki można znaleźć w załączniku PDF.
To był dzień budowania mostów między nauką a mediami. To był dzień pełen wyjątkowo inspirujących wydarzeń.
A wszystko to udało się dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Orlen oraz spółki Enea Nowa Energia.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 23.12.2022, 11:54 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
TOGETAIR: migracje, kataklizmy i recesje mają wspólny mianownik w postaci kryzysu klimatycznego PAP
- 15.04.2025, 15:46
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
GITEX EUROPE 2025 - Reigniting an Open, Bold & Collaborative European Digital Economy Amidst €200bn AI Ambitions
Innovation, investment and government leaders set to meet at GITEX EUROPE x Ai Everything, 21-23 May, Messe Berlin, the continent’s largest inaugural tech, startup and digital investment event.- 15.04.2025, 12:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
ORLEN na TOGETAIR: konieczna racjonalizacja niektórych celów polityki energetyczno-klimatycznej UE PAP
Europa stoi przed wyzwaniem globalnej rywalizacji technologicznej. Kluczowe znaczenie mają inwestycje w nowe technologie, rozwój zielonej gospodarki oraz wsparcie dla rodzimych firm, które przełożą się na wzrost konkurencyjności gospodarczej - wskazywali uczestnicy VI Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, który odbył się w Warszawie.- 15.04.2025, 09:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ