Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: konieczna większa profesjonalizacja mediatorów sądowych

27.12.2022, 11:30aktualizacja: 27.12.2022, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tylko 8 proc. spraw wpływających do sądów pracy trafia do mediacji sądowej - podaje Prawo.pl. Według ekspertów serwisu mediacja jest mało popularna ze względu na m.in. nieodpowiednie przygotowanie mediatorów, którym brakuje często wiedzy prawniczej i umiejętności współpracy z pełnomocnikami, co w efekcie wydłuża postępowanie.

Zgodnie z przepisami art. 183 (1-15) Kodeksu postępowania cywilnego mediatorem może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych.

„W przepisach nie jest jasno powiedziane, że trzeba mieć kwalifikacje. Nie ma też regulacji, która mówiłaby, że w zakresie prawa pracy mediator powinien mieć wiedzę specjalistyczną” - mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Kosiorek, mediator specjalizujący się w sprawach prawa pracy.

Jednak jego zdaniem powinien być wymóg wykształcenia prawnego albo posiadania studiów podyplomowych w danym zakresie, bo mediator musi znać przepisy, pojęcia i definicje. „Wykształcenie daje rękojmię, że mediator ma wiedzę w sprawach, w których chce mediować” - przyznaje Krzysztof Kosiorek, cytowany przez Prawo.pl.

Także Magdalena Marquez-Vazquez z fundacji „Mediacja i Prawo”, prawnik i mediator specjalizujący się w mediacji rodzinnej, cywilnej, gospodarczej, pracowniczej, administracyjnej i wspólnot mieszkaniowych oraz zamówień publicznych, wskazuje na potrzebę profesjonalizacji mediatorów.

„Prawnik całe życie się uczy i dokształca. Podobnie powinno być z mediatorami. (…) Od mediatora z zakresu prawa pracy wymagana jest wiedza z zakresu prawa pracy i procedury, bo mediator nie może proponować i akceptować procedur, które wykraczają poza prawo” - podkreśla Magdalena Marquez -Vazquez.

„Trzeba wreszcie zacząć głośno mówić o problemach z mediacją i o braku profesjonalizmu niektórych mediatorów. Może pomogłoby wypełnianie przez strony ankiety po przeprowadzonej mediacji” - zaznacza prof. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny, cytowana przez serwis. W jej opinii powinien zostać wzmocniony nadzór nad mediatorami i wprowadzony wymóg posiadania przez mediatora co najmniej 10-15 - letniego doświadczenia zawodowego.

Jak podaje Prawo.pl, powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2019 r. w sądach powszechnych skierowano do mediacji w sprawach z zakresu prawa pracy 2748 spraw, w roku 2020 było to już 3 586 spraw, a w ubiegłym 3 717. W 2019 r. sprawy z zakresu prawa pracy, w których strony skierowano do mediacji stanowiły 4,3 proc. wszystkich spraw wpływających do sądów pracy, natomiast w 2021 roku odsetek ten wzrósł do 8 proc.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/mediacja-sadowa-w-sprawach-prawa-pracy-praktyczne-problemy,518935.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.12.2022, 11:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ