Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawnicy z Sunflowers zbierają dowody rosyjskich zbrodni w Ukrainie i pieniądze na ich zabezpieczenie

16.01.2023, 09:14aktualizacja: 16.01.2023, 09:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wybitni prawnicy powołali projekt Sunflowers, którego celem jest docieranie do dokumentów i świadków zbrodni, które rosyjscy okupanci popełnili w Ukrainie – informuje Prawo.pl. Twórcy tej inicjatywy ogłosili też społeczną zbiórkę pieniędzy na wysokiej klasy oprogramowanie i sprzęt służące do ochrony i ewidencjonowania zebranych dowodów i świadectw.

„Jesteśmy raczej społecznym bankiem informacji niż prokuraturą. Nie prowadzimy przesłuchań świadków, a raczej staramy się takie osoby znajdować, często wśród uchodźców. Gromadzimy też zdjęcia, filmy i inne dokumenty potwierdzające fakty, które mogą być użyteczne przy osądzaniu zbrodni wojennych” - tłumaczy serwisowi Prawo.pl, prof. Paweł Wiliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaangażowany w tę inicjatywę.

Prof. Wiliński uzasadnia potrzebę chronienia wszelkich informacji na ten temat również tym, że Rosji może zależeć na zatarciu śladów popełnionych zbrodni. Dlatego - w jego opinii - konieczne jest posługiwanie się najwyższej klasy sprzętem i oprogramowaniem, chroniącym zgromadzone dane przed atakami hakerskimi.

Na ten cel prawnicy chcą zebrać 300 tys. zł. Zbiórka została już uruchomiona na platformie pomagam.pl.

„Zwykle w takich przypadkach bywa, że sprawcy zbrodni i ich poplecznicy mogą chcieć zniszczyć wszelkie dokumenty, a świadków zastraszać. Dlatego chcemy zakupić najwyższej klasy oprogramowanie i infrastrukturę techniczną, które będą wirtualną kasą pancerną, chroniącą dane o świadkach, filmy, zdjęcia itd.” - wyjaśnia prof. Wiliński.

Dodaje, że te dane mogą posłużyć wszystkim prokuraturom, sądom i trybunałom, nie tylko ukraińskim czy polskim zajmujących się zbrodniami popełnionymi podczas tej wojny.

Inicjatywa Sunflowers jest - jak deklaruje jej koordynatorka, dr Ewa Hofmańska - społecznym, ale fachowym uzupełnieniem działań organów państwowych i międzynarodowych.

„W skład naszego zespołu wchodzą wybitni prawnicy, znawcy międzynarodowego prawa karnego, prawa humanitarnego, migracyjnego czy eksperci w zakresie reparacji dla ofiar konfliktów zbrojnych” - mówi dr Hofmańska. W zespole są m.in. prawnicy ukraińscy: dr Mychajło Szepitko i dr Oksana Senatorowa, a także z uniwersytetów brytyjskich: dr Marina Lostal i prof. Matthew Gillett.

W ramach projektu organizowane są szkolenia ze wsparcia psychologicznego dla osób tzw. pierwszego kontaktu z osobami doświadczonymi wojną w Ukrainie po to, aby rozmowa z nimi na temat zdarzeń, których byli świadkami czy doznanych szkód, nie pogłębiała doznanej przez nich traumy oraz, by sami wolontariusze potrafili ochronić własne zdrowie psychiczne w zetknięciu ze wstrząsającymi relacjami świadków zbrodni.

„Takie czterogodzinne, stacjonarne szkolenia dla wolontariuszy na razie przeprowadzamy w Warszawie, w niewielkich, kilkunastosoobowych grupach. Rozważamy jednak zorganizowanie szkoleń także w innych miastach. Robimy to we współpracy z Międzynarodowym Korpusem Medycznym, który zresztą bierze na siebie koszty i logistykę” - relacjonuje dr Ewa Hofmańska.

Sunflowers (słoneczniki) stały się jednym z symboli oporu Ukraińców przeciw rosyjskiej agresji, stąd nazwa inicjatywy. Jest to związane z historią, jaka wydarzyła się w pierwszych dniach wojny w ukraińskim miasteczku Geniczesk nad Morzem Azowskim. Jego mieszkanka podeszła do rosyjskich żołnierzy i wręczyła im nasiona słonecznika mówiąc: „Weźcie te nasiona i włóżcie je do kieszeni, żeby przynajmniej wyrosły słoneczniki, gdy wszyscy się tu położycie”.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/prawnicy-zbieraja-dane-o-zbrodniach-i-pieniadze,519011.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.01.2023, 09:14
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ