Newsletter

Stalowa Wola: Przystanki historyczne w przestrzeni miasta

26.01.2023, 09:58aktualizacja: 26.01.2023, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Stalowa Wola
Fot. UM Stalowa Wola
Już w tym roku o historii Stalowej Woli będzie można dowiedzieć się więcej dzięki punktom informacyjnym ulokowanym w przestrzeni miasta, a to dzięki projektowi pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli.

Realizowanemu w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wdraża pomysł, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z punktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy Stalowej Woli i turyści będą mogli skorzystać z miejsc, które zachęcą do poznawania historii i zabytków miasta.  

 Muzeum stalowowolskie jest na półmetku realizacji przedsięwzięcia „PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”, powstającego w ramach projektu pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli i realizowanego w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny, zarządzanego przez Lidera – Gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%), i ma na celu poprawę rozwoju lokalnego i instytucjonalnego Stalowej Woli.  

W 2023 r. przedsięwzięcie zostanie sfinalizowane poprzez wykonanie całościowego projektu architektoniczno-budowlanego EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, składającego się z ośmiu PRZYSTANKÓW NASZEJ HISTORII, zlokalizowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc.  

Działania projektowe trwają już od 2022 roku. W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli opracowało materiały archiwalne, teksty i fotografie na potrzeby ścieżki dydaktycznej, z uwzględnieniem opinii mieszkańców, którzy wzięli udział w trzech konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w opracowanej przez muzealników ankiecie.  

Opracowane materiały historyczne, ale także praktyczne wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi punktami informacji historycznej wraz z oznaczeniem dojazdu drogami rowerowymi, posłużą do stworzenia szczegółowej mapy i aplikacji wspierającej działanie EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie. Materiały dostępne w języku polskim i angielskim pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Mapa i aplikacja są już w trakcie realizacji.

W 2023 r. muzealnicy zaplanowali nagranie wspomnień ze „świadkami historii” – seniorami, regionalistami, którzy chcieliby opowiedzieć o dawnym Rozwadowie, Pławie i Charzewicach. Przy każdym przystanku odsłuchamy te kilkuminutowe wspomnienia o danym miejscu. Ponadto stanowiska informacji historycznej zostaną wyposażone w plansze informacyjne, zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, ławeczkę i stojaki na rowery.  

​​W drugiej połowie roku Muzeum zaplanowało także szkolenie dla chętnych, którzy chcieliby zostać przewodnikami na tej nowopowstającej ścieżce turystycznej. Jeżeli ktoś chciałby włączyć się do działań lub dowiedzieć się więcej o projekcie, zapraszamy do kontaktu. Można zapisać się na bezpłatne szkolenie (lista miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń) albo podzielić się wspomnieniami.  

​Zbieramy wspomnienia dot. Ochronki i dawnej wsi Pławo (ul. Wałowa, ul. Pławo), klasztoru kapucynów i cmentarza rozwadowskiego oraz miejsca hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ul. Klasztorna, ul. Traugutta, ul. Górka), synagogi (ul. Poprzeczna), budynku Sokoła i budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska), dworca kolejowego i Muzeum Kedywu (ul. Bełżyńskiego, ul. Dąbrowskiego), Rynku rozwadowskiego, Muzeum – dawnego Zamku Lubomirskich, kompleksu podworskiego w Charzewicach (park Lubomirskich). Osoba do kontaktu: Elżbieta Skromak, eskromak@muzeum.stalowawola.pl, tel. 518 726 705.

​​Szczegółowe informacje o projektowych przedsięwzięciach znajdują się na internetowej stronie Muzeum: www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce Projekty.​

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.01.2023, 09:58
Źródło informacji Stalowa Wola
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ