Newsletter

Na naszych oczach powstaje polsko-ukraińska platforma budowania bezpieczeństwa gazowego

17.03.2023, 13:00aktualizacja: 17.03.2023, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Stabilny i mierzony w miliardach m3 przepływ gazu pomiędzy magazynami na Ukrainie a terminalami na polskim wybrzeżu oraz gęsta sieć połączeń z innymi częściami Europy — to tworząca się właśnie rzeczywistość. Prezesi GAZ-SYSTEM S.A. oraz Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) podpisali w Warszawie porozumienie zacieśniające ich wielowymiarową współpracę.

Obie spółki, odgrywające strategiczną rolę na polskim i ukraińskim rynku energetycznym, będą razem podejmować działania w celu synchronizacji systemów przesyłu gazu Polski i Ukrainy oraz zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów. Partnerstwo obejmie również projekty tzw. zazielenienia gazu, czyli transportu zielonego wodoru i biometanu.

„Posiadamy uzupełniające się potencjały, które w perspektywie najbliższych lat pozwolą nie tylko Polsce i Ukrainie, ale również całej Europie Środkowo-Wschodniej uzyskać poczucie maksymalnego bezpieczeństwa energetycznego. Z naszej strony deklarujemy gotowość techniczną i inwestycyjną do szybkiej rozbudowy całej infrastruktury gazowej — zarówno sieci przesyłowej, jak i terminali na Bałtyku” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie Polska może dostarczać na Ukrainę nawet 1,5 mld m3 gazu rocznie w ramach wsparcia operatorskiego w sytuacji wojny i dewastacji ukraińskiej infrastruktury krytycznej przez rosyjskiego agresora. Do lutego 2022 roku to bowiem Kijów był stroną przesyłającą ten surowiec do naszego kraju. Prezes GAZ-SYSTEM zadeklarował, że spółka dysponuje możliwościami zwiększenia wolumenu dostaw do 3 miliardów m3 jeszcze w tym roku. 

„Dzielimy się z naszymi ukraińskimi partnerami i przyjaciółmi korzyściami, jakie czerpiemy z uzyskania przez Polskę pełnej niezależności od surowców importowanych z Rosji. Obecna sytuacja to efekt wieloletniej i konsekwentnej polityki rządu oraz szeregu zrealizowanych inwestycji: gazoportu w Świnoujściu, Baltic Pipe czy będącego w realizacji pływającego terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (FSRU) w Gdańsku” – przypomniał Marcin Chludziński. 

Przedstawiciel ukraińskiego operatora ocenił, że podpisane porozumienie otwiera przed całym regionem niesamowite perspektywy rozwojowe. 

„Chcemy stać się ważnym elementem systemu europejskiego i połączyć olbrzymie magazyny gazu na Ukrainie z rynkami europejskimi. Posiadamy również odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą przesył gazu z polskich portów do krajów położonych na południu kontynentu” – zauważył Paweł Stańczak, p.o. prezesa GTSOU.

Współpraca obejmować ma również działania związane z pozyskiwaniem, transportowaniem oraz wykorzystywaniem tzw. paliw przyszłości, czyli m.in. biometanu i wodoru. Według szacunków sprzed wybuchu wojny Ukraina posiada w obu tych kategoriach olbrzymi potencjał, liczony na kolejno 9 i 7 miliardów m3 produkcji rocznie.   

„Gazy odnawialne stanowić będą istotny element transformacji energetycznej, dlatego wspólne inwestycje na tym polu wpisują się w założenia unijnej polityki klimatycznej. Wyprodukowany na Ukrainie biometan czy biowodór będzie mógł być przesyłany przez nasze sieci na inne rynki” – dodał Marcin Chludziński. 

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli przedstawiciele rządów obu państw.

„Rozmawiamy z Ukrainą, chcąc wspólnie planować i realizować największe inwestycje energetyczne. Liczę, że zawrzemy porozumienia wkrótce w innych obszarach, tak jak dzisiaj w sprawie gazu" - stwierdził Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Również Yulia Pidkomorna, wiceminister energii Ukrainy, potwierdziła zainteresowanie ukraińskiego przemysłu i biznesu szerokim dostępem do „okna na świat”, jakim dla całego naszego regionu jest dziś Morze Bałtyckie. 

„To porozumienie to jeden z ważnych kroków w stronę wyzwolenia się od rosyjskiego szantażu surowcowego. Wierzę, że zaowocuje to stworzeniem wspólnego hubu energetycznego, stanowiącego fundament przyszłego rozwoju i bezpieczeństwa obu naszych państw” – deklarowała ukraińska minister.   

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.03.2023, 13:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ