Newsletter

Krakowskie Forum Dialogu, czyli porozmawiajmy o przyszłości branży

27.03.2023, 16:27aktualizacja: 27.03.2023, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Różne środowiska, różne spojrzenia, jeden cel. Już za kilka dni w Krakowie rozpocznie się III edycja Krakowskiego Forum Dialogu, której tematem będzie dyskusja o rozwoju branży w czasach kryzysu. Jak na forum dialogu przystało, w dawnej stolicy Polski spotkają się ze sobą przedstawiciele różnych środowisk. Eksperci, urzędnicy i aktywiści porozmawiają o rozwoju rynku mieszkaniowego, zagrożeniach związanych z kryzysem gospodarczym, ale przede wszystkim podejmą się próby analizy potencjalnych scenariuszy nie tylko z punktu widzenia branży, lecz przede wszystkim z myślą o tych, dla których wszyscy działamy – mieszkańcach.

Krakowskie Forum Dialogu to flagowa inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Kolejna edycja wydarzenia poświęcona jest najbardziej bieżącym zagadnieniom, ze szczególnym uwzględnienie tego, co rozpala wyobraźnię każdego z nas - kryzysu. Pogarszające się warunki ekonomiczne i geopolityczne, niepewne pod wieloma względami czasy i niestabilne prawo zmuszają do podjęcia debaty na temat rynku mieszkaniowego.

Sytuacja do prostych nie należy. Z jednej strony branża ma świadomość tego, jak bardzo nakręca rozwój gospodarczy, a analizy ekspertów wskazują, że 1 złotówka wydana przez deweloperów na inwestycje generuje dla gospodarki od 1,1 do 3 zł. Ale są i przewidywania stawiające na to, że w 2023 roku branża mieszkaniowa, która do tej pory napędzała polską gospodarkę, stanie nad przepaścią, a jej sytuację określić już dziś można jako niepewną.

Stąd potrzeba dyskusji i wypracowania strategii na niepewne czasy. Platformą do rozmów o bieżących wyzwaniach i potrzebach branży stanie się właśnie za kilka dni Krakowskie Forum Dialogu.

Uczestnicy spotkań zastanawiać się będą nad rozwojem sektora najmu instytucjonalnego (PRS), liczbą aut na polskich drogach czy niełatwych relacjach na linii urzędnik – inwestor i urzędnik – mieszkaniec.

„Nasza formuła jest znana z tego, że chcemy usłyszeć głos każdej ze stron, stąd przedstawiciele różnych środowisk, w tym aktywistów. W ubiegłym roku spotkaliśmy się w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Teraz poszerzamy nasze kręgi i konferencję organizujemy wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, z którym w tym roku uruchomiliśmy pierwszą edycję podyplomowych studiów deweloperskich” - mówi Małgorzata Nowodworska, prezeska PZFD Kraków oraz członkini Zarządu PZFD. I dodaje, że tak jak do tej pory, także i w tym roku Krakowskie Forum Dialogu wypełnią ciekawi prelegenci, wypowiedzi ekspertów, przedstawicieli świata biznesu, urzędników, radnych oraz reprezentantów strony społecznej.

Zaplanowano także dyskusję o inflacji, wysokich stopach procentowych czy trudnościach w dostępie do kredytów na zakup wymarzonego mieszkania. Organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi będą zastanawiać się nad przepisami prawa budowlanego oraz różną ich interpretacją. Okazuje się bowiem, że w różnych miastach Polski sprawdzają się inne rozwiązania, które w pozostałych nie mają racji bytu.

Ważną częścią debaty będą również kwestie transportowe, w tym Strefa Czystego Transportu czy współczynnik miejsc parkingowych. Podczas Forum nie zabraknie czasu na refleksje. Biorący udział w wydarzeniu uderzą się w piersi, mówiąc o błędach jakie zdarza się im popełniać w komunikacji.

Kluczowym celem Forum będzie jednak znalezienie rozwiązań na aktualne bolączki branży mieszkaniowej, której – o czym należy pamiętać - beneficjentem jest statystyczny Polak, marzący o bezpiecznym mieszkaniu dla siebie i swojej rodziny.

Bieżąca sytuacja gospodarcza Polaków do spełnianie ich marzeń raczej nie przybliża, bo jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2023 roku odnotowano w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, aż o 40% mniej rozpoczętych budów. Oznacza to, że jeszcze mniejsza liczba Polaków będzie mogła nabyć własne M. Stąd zapewnienia Organizatorów, że istotnym celem wydarzenia jest próba znalezienia rozwiązań na wyjście z obecnej sytuacji.

„Cieszą nas lokalne inicjatywy podmiotów należących do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, bo dzięki nim możemy poznawać lokalną perspektywę, wyzwania w codziennych funkcjonowaniu, ale również rozwiązania, które można wykorzystywać w skali kraju. Istnieje pilna potrzeba dyskusji o obecnym stanie rynku mieszkaniowego, ale jest jeszcze większa potrzeba podjęcia działań. Nie za rok, ale teraz i my do tych działań chcemy zaprosić branże pokrewne, ale przede wszystkich decydentów” – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny oraz wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dodaje również, że fundament, jakim powinno być zapewnienie obywatelom podstawowego prawa do bezpiecznego miejsca zamieszkania staje się dzisiaj luksusem dla wybranych.

O najważniejszych aspektach funkcjonowania branży mieszkaniowej podczas Krakowskiego Forum Dialogu rozmawiać będą m.in. prof. Stanisław Mazur - rektor UEK, Bogusław Kośmider - wiceprezydent Krakowa, Konrad Płochocki - dyrektor generalny i wiceprezes PZFD, Magdalena Milert - architekta i aktywistka, ekspertka Klubu Jagiellońskiego, Marian Bruliński - Otodom Analytics, Łukasz Maślona - radny Krakowa, Szymon Domagała - prezes Henniger Investment, Grzegorz Stawowy - radny Krakowa, Bartosz Piłat - Krakowski Alarm Smogowy, Przemysław Dziąg - radca prawny PZFD czy Ewelina Stawiarska - Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Tegoroczna edycja Krakowskiego Forum Dialogu odbędzie się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rejestracji można dokonać wysyłając zgłoszenie – imię i nazwisko oraz nazwę firmy pod adres email: piotr.ogorek@krakow.pzfd.pl 

Polski Związek Firm Deweloperskich

Największa i najbardziej wpływowa organizacja branży deweloperskiej, która od 2002 roku reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza około 300 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2023, 16:27
Źródło informacji Polski Związek Firm Deweloperskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii