Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Błażej Szczecki wziął udział w dyskusji na temat budowania odporności cyfrowej oraz roli nowych technologii w odbudowie Ukrainy. Zwrócił uwagę, że cyfryzacja sektora finansowego w Polsce jest na wysokim poziomie, ale pod tym względem Ukraina nas wyprzedza. Jest jednak szansa, że wkrótce ją dogonimy.
Dodał, że cyfryzacja ma pozytywny wpływ na wszystkie obszary gospodarcze.
„Są badania dla całego regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej), które pokazują, że wejście na ścieżkę agresywnej cyfryzacji przyśpiesza istotnie wzrost PKB. W przypadku Polski do roku 2030 byłoby to zwiększenie PKB o 80 mld euro. To wielkość porównywalna do PKB Bułgarii” - podał Szczecki.
Jak podkreślił, wejście na szybką ścieżkę rozwoju cyfryzacji, w innych niż finansowy sektorach, będzie fundamentem dla rozwoju całej gospodarki i wywrze pozytywny wpływ na wzrost PKB Ukrainy.
Według Szczeckiego innym ważnym aspektem cyfryzacji, jest budowa kompetencji, wdrożenie nowych technologii, a także zbudowanie większej konkurencyjności ukraińskiej gospodarki. „To przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i transparentności tamtejszej gospodarki, co z kolei podniesie zaufanie inwestorów zagranicznych do Ukrainy i jeszcze bardziej przyspieszy rozwój gospodarczy naszego sąsiada” - zaznaczył.
Według wiceprezesa Banku Pekao trzeba pamiętać, że transformacja cyfrowa potrzebuje również kapitału finansowego oraz ludzkiego. „Bardzo ważny jest internet w technologii 5G, do którego dostęp powinny mieć nie tylko instytucje publiczne, ale także firmy prywatne, bo to one tworzą PKB” - wyjaśnił. Dodał przy tym, że potrzebni są przede wszystkim utalentowani ludzie, wiedzący jak sobie radzić z technologiami, bo one są środkiem do celu, jakim jest rozwój gospodarczy każdego kraju.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2023, 16:15 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom