Newsletter

Polityka i społeczeństwo

David Wengrow na Impact’23: wielcy tego świata mówią o równości, choć jest ona wbrew ich interesom

11.05.2023, 17:34aktualizacja: 11.05.2023, 17:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

IMPACT CEE
IMPACT CEE
Współautor bestselleru „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości” uznawanego za jedną z najważniejszych książek ostatnich dekad, był jednym z głównych gości kongresu IMPACT’23 w Poznaniu. Brytyjski badacz zabrał swoich słuchaczy w podróż sięgającą początków cywilizacji, aby wspólnie przyjrzeć się ewolucji definicji „równości” na przestrzeni wieków.

David Wengrow, charyzmatyczny profesor na University College London, ma ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie archeologii i antropologii. Ponadto jest mówcą biznesowym, poruszającym fundamentalne kwestie dotyczące zmian społecznych, nierówności, historii i kultury ludzkiej.

Podczas swojej prelekcji na IMPACT’23, najważniejszym wydarzeniu gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, naukowiec poruszył kwestię szeroko pojętej równości jako tematu, znajdującego się obecnie w centrum rozważań nad scenariuszami rozwoju państw i ich społeczeństw.

„Stopień nierówności na świecie obecnie bardzo przypomina sytuację sprzed wielkiej rewolucji demokratycznej nowożytności. Oznacza to, że wracamy do czasów starych reżimów feudalnych, charakteryzujących się podobnym poziomem dysproporcji w zamożności czy szansach na awans społeczny” – ocenił David Wengrow.

Zdaniem naukowca promowana przez elity współczesnego, zglobalizowanego świata idea pełnej równości (ekonomicznej, społecznej, płciowej) może mieć charakter iluzoryczny. To właśnie istnienie nierówności umożliwia im zajmowanie uprzywilejowanej pozycji i czerpanie z tego tytułu określonych profitów.

„Jak inaczej można wyjaśnić paradoks, że im dokładniej mierzymy skalę nierówności na świecie, im pełniejszy jest obraz tej niesprawiedliwości — tym gorzej idzie nam walka z ich istnieniem? Statystyka, ekonomia, socjologia: wszystkie dziedziny koncentrują się opisywaniu różnic pomiędzy ludźmi, natomiast te stale się pogłębiają” – zastanawiał się profesor.

Brytyjczyk znany jest z tego, że przedstawia nową wizję prehistorycznych dziejów człowieka. Podważa wyobrażenia na temat przodków i zwraca uwagę na rewolucyjność odkryć i ich wpływ na sposób myślenia o współczesnych cywilizacjach. Także z perspektywy historyka i archeologa ocenia on ewolucję „równości”.

„Większość ludzi wyobraża sobie tę bardzo odległą przeszłość w ten sposób, że w sumie tam się tak dużo nie działo. Byliśmy zbieraczami, potem powstało rolnictwo, a historia zaczęła się dopiero od powstania piśmiennictwa, miast, imperiów. Tymczasem przed tym okresem również istniały skrajnie odmienne społeczeństwa, różnie definiujące kwestię egalitaryzmu, choć jako gatunek nigdy nie byliśmy całkowicie >>równi<<” – tłumaczył David Wengrow podczas kongresu IMPACT’23.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.05.2023, 17:34
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ