Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (tzw. Zielona Karta), to dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez jego właściciela. Na jej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie, która została określona w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na terenie którego doszło do kolizji.
Serwis Prawo.pl informuje, że 31 maja br. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego polskie Zielone Karty stracą ważność na terytorium Rosji i Białorusi, nawet jeśli oznaczenia literowe tych państw, czyli RUS i BY, które umieszczone są w rubryce ósmej certyfikatu, nie będą przekreślone.
„Oznacza to, że od 1 czerwca 2023 roku kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Polski, wjeżdżając lub przebywając na terytorium Rosji lub Białorusi, w celu spełnienia istniejącego w tych państwach obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zobowiązani będą do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego” – mówi Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), cytowany przez Prawo.pl.
Wykupienie polis będzie możliwe na przejściach granicznych, a ich kontrola będzie stosowana przy wjeździe i wyjeździe z tych państw. Taki sam obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznej polisy OC (OC graniczne) dotyczyć będzie kierujących pojazdami z rejestracjami białoruskimi i rosyjskimi, które wjeżdżają do Polski – przypomina serwis Prawo.pl.
OC graniczne działa na takiej samej zasadzie, jak standardowa ochrona OC i gwarantuje pokrycia szkód osobom poszkodowanym w kolizji. Jego zakres jest identyczny z pełnowymiarowym OC – wyjaśnia Prawo.pl.
Ta zmiana to konsekwencja rozwiązania przed rokiem, z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia, umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart. Pawo.pl zaznacza, że takie same decyzje podjęły wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Biuro Szwajcarskie.
Zielona Karta nadal będzie obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Więcej na: https://www.prawo.pl/biznes/zielona-karta-nie-bedzie-wazna-w-rosji-i-na-bialorusi,515478.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.05.2023, 12:28 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |