Newsletter

Deklaracja Gospodarcza: przedsiębiorcy, politycy i eksperci dyskutują o rynku mieszkalnictwa w Polsce

31.05.2023, 09:00aktualizacja: 31.05.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ważne, ciekawe, ale i kontrowersyjne pytania padną 1 czerwca podczas organizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze debaty: Jak rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce?

Zaproszenie do wzięcia udziału w dyskusji przyjęli politycy: Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii, odpowiedzialny w rządzie za sprawy mieszkalnictwa (PIS), poseł i były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (PO), poseł Wiesław Szczepański (Nowa Lewica), poseł Jacek Tomczak (PSL) oraz mec. Michał Wawer (Konfederacja). W gronie ekspertów pojawią się: Katarzyna Kuniewicz - dyrektor badań Otodom Analytics, Marek Wielgo - ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, Piotr Pajda - przedsiębiorca, inwestor, współzałożyciel Simpl.rent oraz Paula Dominiak - specjalistka ds, rzecznictwa w Fundacji Habitat for Humanity Poland. Debatę poprowadzi Karol Tyszka z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

  • Kto ma rozwiązać problemy mieszkaniowe: państwo czy wolny rynek?
  • Wsparcie mieszkaniowe dla wszystkich czy dla młodych małżeństw?
  • Podatek katastralny: czy wprowadzać, a jeśli tak to w jakiej formie?
  • Regulacja działalności banków i deweloperów w mieszkalnictwie.
  • Czy wysokość czynszów najmu powinna być prawnie ograniczona?

Temat (nie)dostępności mieszkań w Polsce stał się najczęściej dyskutowanym problemem gospodarczym podczas tegorocznej kampanii wyborczej. Ku zaskoczeniu wielu komentatorów o kwestiach mieszkalnictwa wypowiadają się niezwykle często przedstawiciele praktycznie wszystkich partii politycznych, a obietnice wyborcze idące w tym kierunku stały się niemal powszechne.

Tymczasem problem jest rzeczywisty. Według Eurostatu (2021) dorośli Polacy mieszkają z rodzicami do 29. roku życia, bo nie stać ich na zakup ani na wynajem mieszkania. Wielu z nich odkłada decyzję o założeniu rodziny, co z kolei prowadzi do zapaści demograficznej. Szacuje się, że w kraju brakuje około 2 milionów lokali mieszkalnych. W ciągu ostatnich 3 lat zdolność kredytowa większości społeczeństwa drastycznie spadła. Tak trudna sytuacja sprzyja pojawianiu się nawet bardzo radykalnych propozycji. W przestrzeni medialnej obecne są m.in. koncepcje odgórnego przeznaczenia niezagospodarowanych terenów gminnych na cele socjalnego budownictwa mieszkaniowego, wymogu udzielania przez banki kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, a nawet wywłaszczenia deweloperów z części posiadanych lecz niewykorzystywanych zasobów mieszkaniowych, czy wprowadzenia wysokiego progresywnego podatku katastralnego.

Organizując debatę mieszkaniową Polskie Towarzystwo Gospodarcze, związek pracodawców będący głosem polskich przedsiębiorców, stwarza profesjonalną przestrzeń do stawiania ważnych pytań oraz proponowania i poszukiwania możliwych rozwiązań. Organizator wyraża przy tym przekonanie, że rzetelna i konkretna dyskusja na najważniejsze tematy gospodarcze, a w efekcie sformułowanie realnych, gotowych do wdrożenia propozycji są szczególnie potrzebne w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Bez wątpienia problemy mieszkalnictwa w Polsce należą właśnie do zbioru istotnych zagadnień, których nie można pozostawić samym sobie.

W kwestii przedmiotu debaty, Polskie Towarzystwo Gospodarcze wydało oświadczenie, w którym postuluje wprowadzić tak zwany „estoński PIT” dla osób prowadzących działalność gospodarczą z możliwością odliczenia od podatku wydatków na zakup pierwszego mieszkania.

„Uważamy, że to rozwiązanie nie tylko realnie pomoże osobom wypracowującym adekwatne zasoby finansowe oraz posiadającym zdolność kredytową w łatwiejszym nabyciu lokalu mieszkalnego, ale również w zrównoważony sposób ożywi rynek nieruchomości, nie powodując przy tym nadmiernego wzrostu cen. Pomysł ten promuje zarówno osoby młode, jak i przedsiębiorcze” - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu PTG.

Debata odbędzie się 01.06.2023 (w czwartek) o godzinie 10:00 i potrwa około 2 godziny. Transmisja wydarzenia na żywo będzie miała miejsce w internecie przez oficjalny kanał Youtube Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. PTG zaprasza serdecznie wszystkich do jej śledzenia.

Link do streamingu: https://www.youtube.com/watch?v=7aRQ4VO9t24 

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2023, 09:00
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ