Newsletter

ARP S.A. i PAIH odpowiedzialne za przygotowanie rekordowej inwestycji Intela w Polsce

16.06.2023, 11:41aktualizacja: 16.06.2023, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Infografika PAP/ A. Ziemienowicz
Infografika PAP/ A. Ziemienowicz
Intel przeznaczy blisko 20 mld zł na stworzenie nowoczesnej fabryki półprzewodników w naszym kraju. Decyzję o inwestycji ogłosili w piątek 16 czerwca premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger. To największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

Inwestycja amerykańskiego giganta branży technologicznej w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini była pilotowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

ARP S.A. i PAIH, wspierane przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, były zaangażowane już od 2021 r. w pozyskanie projektu Intela dla Polski. Spółki razem z Ministerstwem Cyfryzacji wspólnie pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie przygotowań do inwestycji, a we współpracy z Legnicką SSE brały udział w przygotowaniu oferty.

„Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki - otwarcia nowego rozdziału w historii naszego przemysłu. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu dołożyła wszelkich starań, by nie wypuścić tej szansy z rąk” - podkreśla Krzysztof Michalski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Z kolei Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreśla, że wybór Polski jako miejsca inwestycji nie jest przypadkowy.

„To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, jego bezpieczeństwa, ale też doskonale działającego systemu wsparcia inwestorów” - powiedział prezes PAIH.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało w tym przypadku istniejące już tam zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

„Inwestycje tak wielkiego kalibru poprzedzają zawsze szczegółowe analizy konkurencyjnych ofert z różnych krajów. Dzięki naszym staraniom Polska zdała ten egzamin najlepiej, mimo że konkurencja była duża. Cieszymy się, że mogliśmy mieć wkład w budowę nowej, niezwykle nowoczesnej branży w Polsce. Liczymy, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku, a kolejne firmy pójdą w ślady Intela i będą inwestować w Polsce” - mówi Marcin Fabianowicz, Managing Director w Departamencie Inwestycji PAIH.

„Inwestycji na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Nad przygotowaniem projektu pracował specjalny zespół w centrali Agencji Rozwoju Przemysłu, nasz oddział we Wrocławiu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Legnicka SSE, a wsparcie otrzymaliśmy także od Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, KOWR i przedstawicieli licznych samorządów” - dodaje Zbigniew Bednarski, Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów ARP S.A.

W celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania inwestycji ARP S.A. zamierza dalej pogłębiać współpracę z Legnicką SSE. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie działki pod inwestycję - zarówno dla Intela, jak i dla jego kooperantów. Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Całe przedsięwzięcie - działalność inwestora oraz jego kooperantów - wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej - od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Inwestycja Intela zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 proc. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które ten cel pozwoli osiągnąć.

„Mówiąc o gospodarce, zawsze musimy mieć z tyłu głowy geopolitykę. Pandemia, a potem wojna na Ukrainie wstrząsnęły globalnymi łańcuchami dostaw, w krytycznych momentach paraliżując całe sektory gospodarki bazujące na półprzewodnikach. Dlatego inwestycja Intela to nie tylko gwarancja rozwoju, ale i bezpieczeństwa. To również kolejny dowód na gospodarczą konsolidację świata transatlantyckiego. Polska może na tym tylko skorzystać” - dodaje Krzysztof Michalski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.06.2023, 11:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ