Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Odchodzenie od węgla oznacza konieczność rozwinięcia innych, przyjaznych środowisku źródeł energii. Zapotrzebowanie na nie będzie bowiem systematycznie rosło, zarówno w wyniku ciągłego rozwoju gospodarczego, jak i postępującej elektryfikacji kolejnych gałęzi gospodarki. O wyzwaniach, kosztach i szansach związanych z dekarbonizacją UE debatowano podczas jednego z paneli eksperckich w trakcie szóstej edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
„Jako pierwsza firma w swojej długofalowej strategii napisaliśmy wprost o tzw. integracji sektorów (ang. sector coupling), czyli potrzebie stopniowego łączenia wszystkich sektorów gospodarki, które wytwarzają, zużywają i magazynują energię. Taka integracja, oparta przede wszystkim na energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i surowców przyjaznych środowisku, powinna pozwolić na uzyskanie zerowej emisji CO2 do 2050 roku” - powiedziała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor Pionu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju w GAZ-SYSTEM.
GAZ-SYSTEM jest strategicznym podmiotem w polskiej gospodarce, odpowiadającym za transport gazu ziemnego i zarządzającym najważniejszymi gazociągami oraz obiektami gazowymi w Polsce. Spółka zaangażowana jest również w budowę połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją oraz projektowanie gazociągów lądowych, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym, zapewniając stabilne dostawy surowca również na rynki zagraniczne.
„Z jednej strony konsekwentnie realizujemy politykę odchodzenia od wysokoemisyjnych źródeł, z drugiej zaś musimy zaspokajać stale rosnące zapotrzebowanie energetyczne naszego kraju i jego społeczeństwa. Atom to wciąż odległa perspektywa, zaś OZE, pomimo rekordowego tempa rozwoju, zwyczajnie nie gwarantują stałych, niezakłóconych dostaw. To wszystko tworzy przestrzeń dla wykorzystania potencjału drzemiącego obecnie w gazie ziemnym” - podkreślała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.
Ekspertka zaznaczyła, że sector coupling musi przede wszystkim oznaczać realizację wspólnych inwestycji infrastrukturalnych, skrojonych na potrzeby więcej niż jednej branży. W jej opinii przeznaczanie miliardów złotych na nowe sieci przesyłowe dedykowane jedynie gazowi ziemnemu, z definicji będącemu „paliwem przejściowym” pomiędzy węglem a źródłami zeroemisyjnymi, byłoby marnowaniem tak olbrzymich środków.
„Dlatego nasze inwestycje są szeroko konsultowane z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, dystrybutorami, przedsiębiorstwami i instytucjami, gdyż zbudowana na potrzeby przesyłu gazu infrastruktura w przyszłości będzie dostosowana do transportu innych, całkowicie już zielonych surowców - biometanu czy wodoru. Aby jednak taka transformacja miała sens, musi być przemyślana i przeprowadzona wspólnie” - deklarowała przedstawicielka GAZ-SYSTEM.
Integracja i współpraca różnych sektorów mają tym większy sens, że dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak dokładnie funkcjonować będzie europejska gospodarka w perspektywie niemal ćwierćwiecza.
„Wszystko zależy od rozwoju nowych technologii, uwarunkowań geopolitycznych i ewentualnych, a obecnie trudnych do przewidzenia, wydarzeń. Dlatego naszym zadaniem jest stałe obserwowanie globalnych trendów i wykorzystanie siły oraz odporności polskiej gospodarki” - konkludowała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.06.2023, 16:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NIKE, Inc. Announces Senior Leadership Changes to Accelerate Growth and Drive Win Now Action Plan
Amy Montagne Becomes President, Nike. Phil McCartney Becomes EVP, Chief Innovation, Design & Product Officer. Nicole Graham Becomes EVP, Chief Marketing Officer. Tom Clarke Becomes Chief Growth Initiatives Officer. Heidi O’Neill to Retire.- 06.05.2025, 09:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
HEIDELBERG holds its ground in a difficult market environment in FY 2024/25 - targets achieved, significant increase in incoming orders compared to previous year
• Sales and adjusted EBITDA margin at previous year's level according to preliminary figures.
• Free cash flow excluding special items clearly positive at around € 50 million.
• Rising order intake compared to previous year lays the foundation for a good start to FY 2025/26.
• Additional, positive order impetus expected from China Print trade fair in May.
• Adjusted EBITDA margin to rise to around 8 percent in FY 2025/26.- 06.05.2025, 09:29
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
ORLEN dwukrotnie zwiększył fundusz wsparcia dla straży pożarnych
W tym roku koncern rozdysponuje rekordową pulę aż 20 milionów złotych. „ORLEN na straży” to wsparcie dla jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Granty o wartości do 150 tys. zł będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistyczne szkolenia.- 05.05.2025, 15:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ORLEN
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ