Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Unia finansuje wspólne inwestycje dot. kultury w Przemyślu i Lwowie

06.07.2023, 09:06aktualizacja: 06.07.2023, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EC - Audiovisual Service
EC - Audiovisual Service
Popularyzacja kultury mniejszości narodowych - polskiej we Lwowie i ukraińskiej w Przemyślu - to cel wspólnego projektu realizowanego w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Wsparte przez UE inwestycje po stronie ukraińskiej odwiedziła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inicjatywa zakłada utworzenie w obu miastach centrów kultury mniejszości narodowych.

„Działania prowadzone w centrach kultury przyczynią się zbliżenia mniejszości Lwowa i Przemyśla. Krzewienie historii, tradycji oraz kultury polskiej i ukraińskiej pozwoli na stworzenie trwałych więzi oraz podniesienia atrakcyjności turystycznej regionów” - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas wizytacji remontu budynku Centrum Promocji Kultury Polskiej we Lwowie.

Projekt „Scena Galicyjska – nasza wspólna historia – Promocja kultury ukraińskiej i kultury polskiej w ramach współpracy Ośrodka Promocji Kultury Polskiej we Lwowie oraz Domu Ukraińskiego w Przemyślu” otrzymał 2,3 mln euro dofinansowania unijnego. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na remonty: Domu Ukraińskiego w Przemyślu oraz Centrum Promocji Kultury Polskiej we Lwowie.

„Mniejszości narodowe w Ukrainie i Polsce nadal pielęgnują swoje tradycje tworząc mozaikę kulturową regionu. Grupy te podtrzymują tożsamość narodową, choć ich działalność nie jest nagłaśniana” – dodał wiceminister.

Rezultatem działań prowadzanych w centrach kulturalnych ma być wzrost aktywności kulturalnej mniejszości narodowych oraz zmiana w sposobie ich postrzegania. Inicjatywa ma się też przyczynić do uatrakcyjnienia turystycznego regionów.

Wizyta wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak we Lwowie była także okazją do odwiedzenia nowej siedziby Komendy Policji Państwowej Obwodu Lwowskiego. Obiekt powstał i został wyposażony dzięki środkom na współpracę transgraniczną z Unii Europejskiej w ramach programu Polska-(Białoruś)-Ukraina. Beneficjent otrzymał 5,4 mln euro na jego realizację.

„Inwestycja ma pomóc chronić mieszkańców Obwodu Lwowskiego i turystów, którzy, w co wierzę, już wkrótce będą mogli bezpiecznie powrócić do Lwowa” - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

W ramach projektu wybudowane zostało centrum administracyjne, które wyposażono w nowy system gromadzenia danych otrzymanych z kamer monitoringu miejskiego oraz zintegrowany wielofunkcyjny system telekomunikacyjny.

Realizacja projektu była utrudniona ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, wysiedlenia i kryzys gospodarczy. Mimo to budowa nowej siedziby Policji Państwowej Obwodu Lwowskiego została zakończona w czerwcu br.

Interreg NEXT Polska-Ukraina

Podczas pobytu we Lwowie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała o dalszej współpracy transgranicznej, zwłaszcza w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina. Sekretarz stanu spotkała się z przedstawicielami Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz pracownikami biura oddziału programu we Lwowie.

Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że dzięki polsko-ukraińskim projektom chce   wspierać odbudowę Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji; kontynuować współpracę w kwestii ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu, dostępu do wody oraz ochrony przyrody; poprawić dostęp do opieki zdrowotnej; pomóc w wykorzystaniu walorów turystycznych pogranicza polsko-ukraińskiego w zrównoważony sposób; rozwijać współpracę administracji i społeczności na różnych poziomach oraz usprawnić działanie i ochronę polsko-ukraińskiej granicy.

Interreg NEXT Polska-Ukraina jest kontynuacją programu Polska-(Białoruś)-Ukraina.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2023, 09:06
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ