Newsletter

Zdrowie i styl życia

Forum Zdrowia ZPP: na regulacyjnym dokręcaniu śruby rynkowi aptecznemu korzysta tylko jeden podmiot – przedsiębiorcy i farmaceuci apelują o wycofanie się z Lex Neuca

17.07.2023, 13:17aktualizacja: 17.07.2023, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Poselska wrzutka zaostrzająca regulacje rynku aptecznego została uwzględniona w zupełnie niezwiązanej z prawem farmaceutycznym ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Tryb procedowania zmiany jest destrukcyjny dla zaufania biznesu do prawodawcy, a sama regulacja działa na korzyść wyłącznie jednego podmiotu – największego gracza na rynku hurtowym, już w tej chwili zrzeszającego co trzecią aptekę w Polsce w swoich programach partnerskich. W trakcie briefingu prasowego organizacje przedsiębiorców i sami farmaceuci zaapelowali o wycofanie się z tej szkodliwej zmiany.

Omawiana poprawka została zgłoszona przez posła PiS, Adama Gawędę, do projektu ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Sejm przyjął ustawę w czwartek 13. lipca – wszystkie trzy czytania odbyły się na przestrzeni zaledwie trzech dni. Teraz aktem zajmie się Senat.

Na zmianach ponownie skorzysta jeden, konkretny podmiot

„Uczestnicy briefingu przekonywali, że ostatecznym celem nie jest troska o pacjenta, lecz zabetonowanie rynku aptecznego po uprzednim wykluczeniu konkurencji. Pod pozorem pomocy polskiemu aptekarstwu proponuje się przepisy, które de facto umocnią pozycję największej hurtowni w kraju, której sieci partnerskie łącznie zrzeszają już około 4 tysiące aptek. Jest to kilkukrotnie więcej, niż jeszcze przed 2017 rokiem i pierwszymi zmianami zamykającymi konkurencję na rynku aptecznym w Polsce. Jasne jest zatem komu sprzyjają zmiany. W rezultacie powstaje ryzyko sprzedania jedną transakcją sieci programów partnerskich obejmujących 1/3 rynku aptecznego, a jednocześnie wiodącej pozycji na rynku hurtowym oraz mocy w zakresie produkcji farmaceutyków. To skrajnie niebezpieczne z punktu widzenia polskich pacjentów” – mówił Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Poselskie wrzutki i brak stabilności prawnej niszczą zaufanie biznesu do państwa

Podczas briefingu prasowego przedstawiciele organizacji reprezentatywnych – Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan – przekonywali we wspólnym wystąpieniu i pisemnym apelu do decydentów, że tryb procedowania zmiany, bez żadnych konsultacji społecznych czy oceny skutków regulacji, jest destrukcyjny dla zaufania biznesu do państwa.

„Stanowczo sprzeciwiamy się zarówno treści merytorycznej proponowanej poprawki, jak i sposobowi jej procedowania – w pośpiechu, w ustawie niezwiązanej w żaden sposób z ochroną zdrowia, bez jakichkolwiek konsultacji z interesariuszami, przy sprzeciwie biura legislacyjnego i dużej części parlamentarzystów” – mówił Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Uczestnicy briefingu podkreślali, że polskie firmy mogłyby inwestować znacznie więcej, ale muszą mieć elementarne poczucie bezpieczeństwa prawnego, które właśnie jest podkopywane.

W spotkaniu wzięli udział również farmaceuci, którzy obawiają się, że proponowane zmiany wprost uderzą w ich biznesy.

„Zamykanie aptek to nie tylko koniec wielu biznesów, ale też zniknięcie licznych miejsc pracy farmaceutów i techników farmaceutycznych” – przekonywała farmaceutka z Łomży.

„Polskiemu pacjentowi są potrzebne usługi w aptekach, a nie skomplikowane i niepotrzebne zmiany ingerujące w rynek aptek pod kątem właścicielskim” – dodała farmaceutka z Suwałk.

KONTAKT:
Aleksandra Sienkiewicz
Dyrektor Forum Zdrowia ZPP
e-mail: a.sienkiewicz@zpp.net.pl 
tel. kom.: +48 513 928 606

Źródło informacji: Forum Zdrowia ZPP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2023, 13:17
Źródło informacji Forum Zdrowia ZPP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ