Newsletter

Zdrowie i styl życia

Powiat Pilski: Z wizytą u Państwa Wiluszów z okazji 70-tej rocznicy ślubu

07.08.2023, 13:28aktualizacja: 07.08.2023, 13:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Helena i Józef Wilusz, mieszkańcy Czajcze (gm. Wysoka) niedawno obchodzili 70-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Z tej okazji w rodzinnym domu odwiedził ich starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz Ewa Ramusiewicz, radna Rady Powiatu w Pile, wybrana m.in. głosami mieszkańców gminy Wysoka i wspólnie złożyli Szanownym Jubilatom życzenia kolejnych lat życia w zdrowiu, miłości i pogodzie ducha.

W odwiedziny przyjechał także syn Państwa Wiluszów - Mieczysław, mieszkający w pobliskiej Łobżenicy, notabene właściciel zakładu stolarskiego. Obecny był także Piotr Maj, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pile.  

- To była wizyta, która na pewno długo pozostanie nam w pamięci. Państwo Wiluszowie przyjęli nas niezwykle serdecznie. To wspaniali, gościnni i otwarci ludzie. Ważne, że cieszą się dobrym zdrowiem, są aktywni i samodzielni. Jeszcze raz dziękuję Szanownym Jubilatom za miłe przyjęcie, to był zaszczyt Państwa poznać – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Pani Helena ma 91 lat i uprawia jeszcze przydomowy ogródek, pan Józef - lat 93 - nadal majsterkuje i interesuje się elektroniką, lubi komputery, prowadzi nawet swój profil na FB. Doskonale posługuje się również smartfonem. Jego syn Mieczysław wyznał, że taka ma nawet lepszy telefon niż on... A kilka dni wcześniej pan Józef  naprawił znajomym  kosiarkę spalinową i radio.  

Wizyta upłynęła na wspomnieniach. Państwo Wiluszowie wychowali 4 dzieci i doczekali się 10 wnuków oraz 11 prawnuków (większość rozjechała się jednak po kraju i świecie). Szanowni Jubilaci, jak wielu mieszkańców naszego regionu, przybyli na Ziemie Odzyskane po lepsze życie. Oboje pochodzą z Bieszczad z okolic Ustrzyk Dolnych. Pan Józef ciężko tam pracował w lesie, woził drewno. Wspominając dawne czasy syn Mieczysław wyznał taką oto rodzinną ciekawostkę: ojciec pana Józefa chodził do szkoły podstawowej z Władysławem Gomułką w Iwoniczu Zdroju!  

Państwo Wiluszowie wyprowadzili się z Bieszczad pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku. Osiedlili się w województwie koszalińskim, gdzie mieszkała ciotka pana Józefa.

- Powiedziała, po co się tam tak męczycie? No to przyjechaliśmy – wyznał pan Józef.

Do Czajcze sprowadzili się w 1963 roku. Przybyli tu za pracą. Pan Józef jako mistrz ślusarstwa samochodowego i motocyklowego znalazł pracę w miejscowym PGR, pani Halina zajmowała się domem i dziećmi. Przez lata pokonywali trudy dnia codziennego.

Wiele o życiu Wiluszów można dowiedzieć się ze zdjęć z rodzinnego albumu. Na jednych pan Józef w wojsku, a służył w Czarnem koło Szczecinka i doskonale pamięta jeszcze numer jednostki 32 38. Na innym – rodzinny samochód - opel kadet, rocznik 1938.

- Tata kupił go w Tłukomach, stał niesprawny w pokrzywach. Sam go wyremontował i uruchomił. Jeździliśmy nim w latach 60-tych, dwa razy byliśmy nawet w Bieszczadach, wyciągał 80km/h – opowiadał syn Mieczysław.
Pana Józefa nie ominęły także poważne choroby, przeszedł trzy zawały serca, na szczęście trafił w dobre ręce lekarzy w Poznaniu, którzy uratowali mu życie.

Dzisiaj żyją ze skromnej emerytury pana Józefa i świadczenia, które pobiera pani Helena, należne kobietom po 60. roku życia, które wychowały przynajmniej 4 dzieci. A pani Helena właśnie rodzinie poświeciła całe życie.   

- Dzięki niemu wiążemy koniec z końcem, mamy na wszystkie opłaty, leki – przyznał pan Józef.
Państwo Wiluszowie są bardzo lubiani i podziwiani przez mieszkańców Czajcze, którzy są pod wrażeniem ich dobroci, serdeczności i życiowej energii.  

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.08.2023, 13:28
Źródło informacji Powiat Pilski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ