Newsletter

Nauka i technologie

Noże żelazne, gliniany przęślik i misa z brązu w grobach w Ostrowitem

14.10.2023, 08:00aktualizacja: 14.10.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Noże żelazne, zazwyczaj z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu, przęślik gliniany, srebrny denar krzyżowy czy misa brązowa - to przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych w Ostrowitem, gm. Chojnice, na Pomorzu.

Kolejny sezon prac archeologicznych podsumował Instytut Archeologii (Wydział Filozoficzno-Historyczny) Uniwersytetu Łódzkiego.
Tegoroczne badania koncentrowały się w rejonie skupiska grobów, które uważać można za pochówki miejscowej elity z XI i XII wieku.

„Oprócz licznych śladów osadnictwa z okresu wczesnej epoki żelaza, które można utożsamiać z ludnością tzw. grupy wielkowiejskiej kultury pomorskiej oraz okresem rzymskim, udało się przebadać 6 pochówków inhumacyjnych z XI-XII wieku” - opisał na stronie uczelni kierujący badaniami dr hab. Jerzy Sikora, prof. UŁ, z Instytutu Archeologii.

Wszystkie groby zawierały osobiste wyposażenie zmarłych. Znaleziono m.in. noże żelazne - zazwyczaj z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu.

„Ponadto w jednym z grobów odkryliśmy przęślik gliniany, w innym srebrny denar krzyżowy. W grobie numer 94 udało się odnaleźć żelazne obręcze i kabłąk niewielkiego wiaderka. Podobne wiaderka znajduje się niekiedy w pochówkach z X–XII wieku. Był to drugi grób w Ostrowitem zawierający taki przedmiot” - podał archeolog.

W innym grobie na kościach udowych pochowanej osoby spoczywała niewielka misa brązowa.

„Był to już szósty grób rozpoznany w Ostrowitem, który zawierał podobny przedmiot. Od 2020 roku, co roku udaje się nam odnajdywać kolejny taki pochówek. W całej dzisiejszej Polsce odkryto ich około 40 z okresu między schyłkiem X a XII wiekiem. Zwykle na cmentarzyskach znajduje się jeden lub dwa groby zawierające misy brązowe. Ostrowite należy więc do absolutnych rekordzistów w tej kategorii zabytków. Ze względu na ich rzadkość możemy uznawać je za pochówki przedstawicieli ówczesnych elit” - wyjaśnił badacz.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98820%2Cnoze-zelazne-gliniany-przeslik-i-misa-z-brazu-w-grobach-w-ostrowitem.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ