Newsletter

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprasza aplikacje do przewozu osób do wymiany danych o zablokowanych kierowcach

12.10.2023, 15:34aktualizacja: 12.10.2023, 16:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Możliwość wymiany danych o kierowcach przez platformy jest jedną ze zmian wprowadzonych przez nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprasza do dyskusji na temat zbudowania całego procesu, aby wyznaczyć nowy standard w branży przewozów. Dobrą praktyką, z której można czerpać jest rynkowe porozumienie w USA pomiędzy Uberem a innym dużym graczem - firmą Lyft.

Uchwalona przez Sejm 26 maja 2023 r. nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, wprowadza m.in. rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z platform przewozowych przez aplikację. Są wśród nich: obowiązek fizycznej weryfikacji kierowców oraz wyrywkowej kontroli tożsamości poprzez aplikację, nie rzadziej niż raz na 50 przejazdów.

Wśród nowych przepisów, firmy pośredniczące przy przewozie osób otrzymały także nową możliwość - wymiany informacji o kierowcach, którzy mają na swoim koncie zdarzenia związane z naruszeniem bezpieczeństwa . Dzięki temu kierowca, który został zablokowany w jednej z aplikacji, nie będzie mógł już tak łatwo nawiązać lub utrzymać współprac z innymi.

W krajach Unii Europejskiej przepisy dotyczące prywatności bardzo restrykcyjnie podchodzą do wymiany tego typu informacji, dlatego tak ważne było, by lokalne prawo umożliwiło platformom takie działanie. Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego apeluje o stworzenie właściwego procesu oraz procedur.

„Dyskusja na temat wymiany informacji jest bardzo istotna i należy wykorzystać moment jakim jest zmiana przepisów. Dobrą praktyką, z której można czerpać jest rynkowe porozumienie w USA pomiędzy Uberem a innym dużym graczem - firmą Lyft. Wierzymy, że jest to dobra podstawa do wdrożenia właściwych procesów w Polsce. Zapraszamy całą branżę do dyskusji na ten temat” - mówi Dorota Olszewska, prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego PBD

Dobre praktyki rynkowe

Niezbędne do uszczegółowienia są takie obszary jak: zakres udostępnianych danych, szczegółowy proces wymiany oraz wnioskowania o informację, a także bezpieczeństwo danych oraz audyt.

Stworzenie transparentnego i uczciwego środowiska, w którym wszyscy pośrednicy mogą przekazywać sobie nawzajem niezbędne informacje o kierowcach, którzy zostali dezaktywowani z powodu poważnych przypadków związanych z bezpieczeństwem jest to wyzwaniem dla całej branży w Polsce. Dobrą praktyką, z której można czerpać, jest porozumienie zawarte w USA, gdzie Uber oraz inny duży gracz (Lyft), wymieniają informacje o kierowcach, którzy zostali pozbawieni dostępu do aplikacji, a dzieje się to przy udziale organizacji partnerskiej HireRight. W Polsce to Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego chce stać się taką organizacją dla platform pośredniczących przy przewozie osób.

„Jako Uber jesteśmy otwarci na dialog i dzielenie się rozwiązaniami, które realnie działają i mogą przysłużyć się całej branży. W szczególności w tak ważnej sprawie jaką jest bezpieczeństwo. Porozumienie jakie nasza firma ma z bezpośrednim konkurentem w USA pokazuje, że można efektywnie i szybko usuwać dostęp do kierowców nie tylko z jednej platformy, ale z całego rynku. Wierzymy, że proces ten da się wdrożyć w Polsce i deklarujemy chęć współpracy z innymi platformami w tym zakresie” - mówi Marcin Moczyróg, dyrektor generalny Uber CEE.

Źródło informacji: Uber

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2023, 15:34
Źródło informacji Uber
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii