Newsletter

Polityka i społeczeństwo

„Mówiąc książkami” z drugim człowiekiem

30.10.2023, 08:30aktualizacja: 30.10.2023, 09:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Odzyskaj Nadzieję (1)
Fundacja Odzyskaj Nadzieję (1)
Ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej promującej czytelnictwo jako formę wolontariatu. Wiele projektów zachęca do czytania książek i informuje o pozytywnym wpływie tego pożytecznego nawyku. Jeśli chodzi jednak o zachęcanie do czytania drugiemu człowiekowi w służbie wolontariatu, jest to pierwsza tego typu inicjatywa.

Centra wolontariackie i różnego rodzaju programy wsparcia mają bardzo bogatą ofertę w kontekście formy spędzania czasu z drugą osobą. Organizowane są wieczory z planszówkami, różnego rodzaju warsztaty artystyczne czy po prostu zwykła/niezwykła zabawa. Pomysłów i form pomocy jest całe spectrum. Nie każdy jednak przejawia talenty muzyczne, plastyczne czy jest na tyle komunikatywny, że potrafi podbić serca tłumów. Czasami też osoby (szczególnie seniorzy) potrzebujące wsparcia nie oczekują wielkich atrakcji. Wystarczy im sama obecność drugiego człowieka, krótka rozmowa. W tym przypadku sprawdzi się również: czytanie. Każda lektura pozwala przenieść się na chwilę do innego świata i oderwać od codziennych realiów.

Wykorzystanie książek, a właściwie czytania w służbie wolontariatu, pozwala przenieść się do innego świata i na chwilę oderwać się od codziennych realiów - szpitalnego czy domowego łóżka. Wolontariat czytelniczy promuje wartościowy wzorzec, jakim jest czytanie, które jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury, daje siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń, a wolontariat rozwija postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtuje postawy altruistyczne oraz wskazuje alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Czytanie oraz książka to doskonała alternatywa na samotność, strach, ból, cierpienie. A poprzez książkę mówimy do drugiego człowieka - nie jesteś już sam, nie bój się, jestem z Tobą.

Fakt, że czytanie ma korzystny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny potwierdza wiele badań i raportów. Dotychczas w kwestii walorów wynikających z czytania podkreślano głównie aspekty o charakterze poznawczo-neurologicznym, mówiące o tym, że czytanie poszerza naszą wiedzę, wzbogaca słownictwo, stymuluje umysł, ćwiczy pamięć i uwagę. Okazuje się jednak, że równie ważny, a nawet ważniejszy (!) jest aspekt dotyczący wpływu czytelnictwa na rozwój inteligencji emocjonalnej, nawiązywanie i pogłębianie relacji. Czytanie pomaga zrozumieć - siebie, innych i świat. „Od zawsze czytałam książki. To był mój ukochany, wyśniony świat, do którego mogłam się przenieść w każdej chwili. Jednak z czasem mam i mniej siły i oczy odmawiają mi posłuszeństwa. Dlatego często zapraszam wolontariuszy, którzy po prostu czytają za mnie. Czasami wybieram ulubione fragmenty znanych lektur, a innym razem otwieram się na proponowane nowości. Jestem wdzięczna, że mogę posłuchać tych historii i spędzić czas z drugą osobą. Wówczas samotność nie doskwiera aż tak bardzo” - wyznaje p. Jadwiga lat 78, mieszkanka warszawskiej Pragi.

Jak widać czytanie to wspaniały pomysł na spędzenie czasu z drugą osobą. Każde słowo niesie dobro, zbliża nas do siebie i sprawia, że nawet w realnym świecie nikt nie czuje się samotny.

Więcej na temat kampanii znajduje się na stronie: mowiacksiazkami.pl.

Źródło informacji: Fundacja Odzyskaj Nadzieję

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2023, 08:30
Źródło informacji Fundacja Odzyskaj Nadzieję
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ