Newsletter

Ekspert ING Hubs Poland: nowa strategia walki z korupcją jest w Polsce potrzebna „od zaraz”

15.12.2023, 09:00aktualizacja: 15.12.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

45. miejsce Polski w globalnym Indeksie Percepcji Korupcji jest powodem do niepokoju, gdyż to najgorsza ocena naszego kraju od ponad dekady. Należy jednak podkreślić, że statystycznie cały świat już od 2015 roku coraz gorzej radzi sobie z przeciwdziałaniem temu groźnemu zjawisku. O przyczynach takiego stanu rzeczy oraz strategii skutecznego ograniczania korupcji mówił podczas eksperckiego webinaru PAP Karol Wojtczak, Head of Transaction Monitoring ING Hubs Poland.

Jak wynika z oficjalnych dokumentów Rady Unii Europejskiej, szacunkowy negatywny wpływ korupcji na gospodarkę osiąga wartość stanowiącą dziewięciokrotność oficjalnej światowej pomocy przekazywanej najuboższym krajom. Zjawisko to osłabia demokrację i zaufanie do instytucji publicznych oraz stanowi jedną z głównych barier rozwojowych. Dlatego obchodzony 9 grudnia każdego roku Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji stanowi doskonałą okazję nie tylko do podsumowania podjętych w minionych miesiącach inicjatyw ukrócających ten proceder, ale także formułowania strategii oraz planów na przyszłość. 

„Przez wiele lat od czasu transformacji ustrojowej Polska coraz lepiej radziła sobie z problemem korupcji, czemu niewątpliwie służyła konieczność spełnienia rygorystycznych wymagań w tym zakresie, związanych z dołączeniem do NATO czy Unii Europejskiej. Jednak od 2015 roku obserwujemy może nie radykalny, ale zauważalny regres w walce z korupcją w Polsce, ale też wielu innych krajach globu, co ilustrują statystyki międzynarodowego Indeksu Percepcji Korupcji (ang. Corruption Perception Index – CPI)” – tłumaczył Karol Wojtczak, Head of Transaction Monitoring ING Hubs Poland podczas eksperckiego webinaru w studio Polskiej Agencji Prasowej.

Wspomniany indeks jest publikowany nieprzerwanie od 1995 roku. Powstaje na podstawie sondaży realizowanych wśród ekspertów specjalizujących się w ocenie ryzyka polityczno-gospodarczego. Przyjmuje on wartości od 0 do 100, gdzie zero oznacza najbardziej negatywną ocenę, a sto — najbardziej pozytywną. 

Aktualnie uśredniony, globalny wynik zatrzymał się na 43 punktach dla 180 badanych krajów, co jest efektem m.in. serii skandali korupcyjnych w różnych miejscach na świecie oraz zawirowań geopolitycznych. Czołówka najlepiej ocenianych państw w zasadzie pozostaje od lat bez zmian – Dania (90) oraz Finlandia i Nowa Zelandia (po 87 punktów). Do najgorzej ocenionych trzech państw zaliczają się: Somalia, Syria i Południowy Sudan (wszystkie trzy państwa uzyskały w ostatnim badaniu zaledwie 13 punktów). Polska, po krótkiej stabilizacji w 2021 roku znów obniżyła swój wynik – do 55 punktów, spadając w rankingu państw na 45. miejsce. W ten sposób nasz kraj znalazł się wśród dziewięciu najgorzej ocenianych krajów Unii Europejskiej. 

„Jedną z przyczyn kolejnego, rankingowego spadku jest brak skoordynowanych i kompleksowych działań ograniczających korupcję w naszym kraju. Od zakończenia Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018-2020 nie pojawił się żaden inny dokument określający priorytety i zadania w tym zakresie” – ocenił ekspert ING Hubs Poland.     

Szansę na poprawę sytuacji w walce z przestępczością ekonomiczną, zarówno w naszym kraju, jak i na całym kontynencie, Karol Wojtczak dostrzega w implementacji unijnego pakietu zmian legislacyjnych pod nazwą AML (ang. Anti-Money Laundering), którego celem jest powstrzymanie przepływu i wykorzystywania środków pieniężnych pochodzących z nielegalnych źródeł. 

„Oczekujemy, że już w przyszłym roku nowe regulacje zostaną ogłoszone i zaczną być wprowadzane w życie i, co najważniejsze, nie w formie dyrektywy, która zawsze jest adaptowana do przepisów konkretnego państwa członkowskiego. Tym razem prawodawca unijny zdecydował się na opracowanie rozporządzenia, które będzie podlegało bezpośredniemu stosowaniu w państwach członkowskich” – wyjaśniał gość studia PAP. 

Podczas rozmowy poruszony został również temat wysiłków władz i instytucji ukraińskich, dla których efektywna walka z korupcją, wyjątkowo dokuczliwą dla obywateli naszego wschodniego sąsiada, stanowi jeden z podstawowych warunków negocjacji członkowskich z UE i NATO. Ekspert podkreślał, że w pewnej mierze korzystają oni z wcześniejszych doświadczeń polskich, tworząc m.in. odpowiednik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ale też i cały system organów do walki i orzekania w sprawach przestępstw korupcyjnych.   

„Z perspektywy Polski to szczególnie istotna kwestia, zwłaszcza z racji naszych obecnych i przyszłych relacji biznesowo-gospodarczych. Należy docenić tytaniczną pracę wykonywaną przez stronę ukraińską w obszarze przeciwdziałania korupcji, zwłaszcza w tak trudnych warunkach wojennych. Jednak problem jest olbrzymi: we wspomnianym Indeksie Percepcji Korupcji Ukraina zajmuje dopiero 116. miejsce, co oznacza jednak wzrost o 8 punktów w ciągu dekady” – powiedział Karol Wojtczak.

W kontekście walki ze zjawiskiem tzw. prania pieniędzy, czyli wprowadzania do legalnego obrotu środków uzyskanych z nielegalnych źródeł, ekspert zwrócił uwagę na zmianę charakteru tego zjawiska w związku z dynamiczną cyfryzacją narzędzi i technologii finansowych. 

„Skalę tego problemu ilustruje skandal wokół gigantycznej giełdy krypowalut Binance, której szef przyznał się do prania brudnych pieniędzy, omijania sankcji i innych nielegalnych czynności. Wcześniej ten sam los spotkał FTX i jej założyciela Sama Bankmana-Frieda, który został skazany za oszustwa inwestorów i kradzież powierzonych mu pieniędzy. To nie zarzut wobec kryptowalut jako takich, ale sygnał, że przychodzi nam się mierzyć z całkowicie nowymi, cyfrowymi wyzwaniami w obszarze przestępstw finansowych” – wyjaśniał Karol Wojtczak. 

Całość rozmowy z ekspertem ING Hubs Poland znajduje się na PAP MediaRoom https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/webinar-pt-walka-z-przestepczoscia-finansowa-prognozy-dla-polski-i-europy

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2023, 09:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii