Newsletter

Prawo.pl: firmom nie opłaca się ignorowanie ankiet statystycznych

12.01.2024, 10:28aktualizacja: 12.01.2024, 10:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Każdy pracodawca, do którego dotarło lub niebawem dotrze zawiadomienie z urzędu statystycznego o objęciu jego firmy nową ankietą okresową, nie powinien tego zlekceważyć. Brak terminowego wzięcia udziału w badaniu lub przekazanie nieprawdziwych danych może bowiem skutkować nałożeniem grzywny - informuje serwis Prawo.pl.

Wiele polskich firm w 2024 roku może po raz pierwszy w swojej historii zostać zobowiązanych do podzielenia się ze stosownym urzędem danymi dotyczącymi prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawowym kryterium typowania przedsiębiorstw do objęcia ich badaniami statystycznymi jest bowiem liczebność personelu - ankieterów interesują głównie podmioty zatrudniające minimum 250 osób. A ten pułap, jak zauważa Prawo.pl, został w ostatnim czasie przekroczony przez wiele dotychczas małych firm, korzystających ze sprzyjającej koniunktury po pandemii.

„Treść ankiet oraz tryb wyboru ich adresatów szczegółowo określiło rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2023 roku. Warto zaznaczyć, że choć obejmą one głównie większe przedsiębiorstwa, to w skrajnych przypadkach zatrudnienie już nawet jednego pracownika może skutkować objęciem obowiązkowymi badaniami statystycznymi” - czytamy w artykule na Prawo.pl.

Jedną z cyklicznych, comiesięcznych ankiet jest przykładowo badanie koniunktury gospodarczej przedsiębiorstw niefinansowych numer 1.61.10 (198), obejmujące ok. 20 tys. firm z całej Polski, głównie z branży handlowej, budowlanej, przemysłowej i usługowej.

„Gdy pierwszy raz firma ma obowiązek wypełnienia ankiety statystycznej, musi pamiętać o założeniu profilu i nadaniu upoważnień do obsługi portalu raport.stat.gov.pl. Tylko bowiem osoby upoważnione w imieniu naszej firmy mogą wypełniać dokumenty. Instrukcja zakładania konta, pozyskiwania loginu, upoważniania kolejnych pracowników jest dostępna właśnie na tym portalu” - tłumaczy Prawo.pl.

Przedsiębiorcy objęci obowiązkiem ankietowym nie powinni go ignorować, ponieważ ustawa o statystyce publicznej przewiduje za to karę grzywny. Co więcej: należy ściśle przestrzegać zawartych w zawiadomieniu terminów dostarczenia wypełnionych zgodnie ze stanem faktycznym dokumentów.

Prawo.pl podobną postawę co właścicielom firm sugeruje również pracownikom oddelegowanym do wypełnienia ankiety: brak przygotowania odpowiednich informacji, a przez to naruszenie terminowego wypełnienia określonych dokumentów, może skutkować nawet rozwiązaniem umowy w trybie art. 52 kodeksu pracy, czyli dyscyplinarką.

„Pamiętać należy jednak, że pracodawca nie może dawać takich poleceń >>na ostatnią chwilę<<, gdy ankieta statystyczna zawiera wiele skomplikowanych pytań bądź wymaga podania wielu dokładnych informacji i danych ekonomicznych. Ponadto ankietę wypełnia w specjalnym portalu tylko pracownik mający hasło i login z urzędu statystycznego” - przypomina serwis Prawo.pl.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/biznes/im-wieksza-firma-tym-wiecej-obowiazkow-statystycznych,524882.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2024, 10:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii