Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: W Warszawie o planach UE na kolejne lata (komunikat)

11.04.2024, 21:19aktualizacja: 11.04.2024, 21:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Przewodniczący Rady Europejskiej, Sekretarz Generalna RE oraz sześciu liderów państw odwiedziło Warszawę, aby wspólnie omówić plany UE na nadchodzące 5 lat. Spotkanie Premiera Donalda Tuska z zagranicznymi liderami odbyło się w ramach konsultacji “Strategic Agenda”. Przywódcy omówili m.in. kwestie bezpieczeństwa granic i dalsze wsparcie dla Ukrainy. Premier Donald Tusk odbył także rozmowy dwustronne z Przewodniczącym RE, Premier Estonii i Premierem Luksemburga.

Agenda strategiczna Unii Europejskiej na kolejne lata

Spotkanie liderów w Warszawie jest kolejnym etapem konsultacji na temat priorytetów UE na kolejne 5 lat.

- Bardzo się cieszę, że to właśnie nieprzypadkowo w Warszawie dochodzi do spotkania, które jest poświęcone agendzie strategicznej Unii Europejskiej. Nasza stolica jest miejscem szczególnym z punktu widzenia całej Europy. O tym decyduje zarówno pozycja Polski, jak i szczególna sytuacja, w jakiej znalazł się cały kontynent – powiedział podczas spotkania z mediami Premier Donald Tusk.

- Poprzednim razem, analogiczne spotkanie organizowaliśmy pięć lat temu, kiedy Pan przewodniczył Radzie Europejskiej (…) Dzisiaj mieliśmy zadecydować, jakie przyjmiemy główne kierunki, które sprawią, że Europa będzie silniejsza i odporniejsza. W tym celu potrzebne nam priorytety - bezpieczeństwo i obrona – zaznaczył Przewodniczący Charles Michel.

Aby rozmawiać o najważniejszych kwestiach dla Wspólnoty, do Polski oprócz Przewodniczącego RE przyjechali:

- Premier Estonii Kaja Kallas,

- Premier Finlandii Petteri Orpo,

- Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis,

- Premier Hiszpanii Pedro Sanchez,

- Premier Luksemburga Luc Frieden,

- Premier Irlandii Simon Harris,

- Sekretarz Generalna Rady Europejskiej Thérèse Blanchet.

Bezpieczeństwo naszych granic

Szef polskiego rządu nie ma wątpliwości, że kwestie bezpieczeństwa, związane szczególnie z nielegalną migracją, będą dla Polski priorytetem.

- Słowo bezpieczeństwo jest tutaj kluczem. Chcę z całą mocą podkreślić, że dziś i w czasie polskiej prezydencji będziemy pracowali nad bezpieczeństwem związanym z nielegalną migracją - powiedział Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zwrócił także uwagę, że w ostatnim czasie wzrosła liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej.

- My dzisiaj w Polsce odczuwamy, co tak naprawdę znaczy połączenie agresywnej, wrogiej polityki ze strony Kremla i Białorusi. Chodzi o połączenie ich możliwości państwowych z falą nielegalnej migracji - podkreślił szef polskiego rządu.

Dalsza pomoc walczącej Ukrainie

Wśród tematów spotkania znajduje się również kwestia dalszego udzielania wsparcia walczącej Ukrainie. Musi mieć ono charakter wielowymiarowy – polityczny, wojskowy, ekonomiczny i humanitarny.

- Jesteśmy państwem de facto frontowym, więc jeśli chcemy pomóc całej Europie, to musimy wspólnie - nie tylko Polska - pomóc Ukrainie - podkreślił Donald Tusk.

- Musimy wspierać Ukrainę, jak najbardziej jest to możliwe. Musimy więcej inwestować w obronność, rozwijać swoje zdolności obronne i wspierać europejską bazę przemysłową – zaznaczył Przewodniczący Charles Michel.

Według szefa polskiego rządu, rośnie świadomość europejskich liderów na temat tego, że agresja Rosji na Ukrainę jest zagrożeniem dla całego kontynentu.

- Nawet Hiszpania i Portugalia dobrze rozumieją, że to nie jest daleko, że jeśli jesteśmy jedną Europą to znaczy, że wojna jest u naszych bram. I dlatego będziemy szukać wszystkich możliwości jak wesprzeć Ukrainę i jak wesprzeć państwa, które są najbardziej narażone na konsekwencje tej wojny – powiedział D. Tusk.

Spotkanie w Warszawie to przykład zmiany myślenia o Europie i jej roli w zmieniającym się świecie – szczególnie pod względem bezpieczeństwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ fr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.04.2024, 21:19
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ