Newsletter

Nauka i technologie

Czy design, technologia i sztuka się przenikają? HONOR dowodzi, że te światy są magicznie połączone

18.04.2024, 15:16aktualizacja: 18.04.2024, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HONOR
HONOR
W trakcie polskiej premiery smartfonów HONOR z serii Magic 2024, która odbyła się 4 kwietnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie, miał miejsce specjalny panel poświęcony technologii, designowi oraz sztuce. W dyskusji udział wzięły autorytety z polskich i zagranicznych uczelni - dr hab. Aleksandra Przegalińska, dr Tomek Rygalik oraz dr hab. Maryna Tomaszewska, którzy wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie - czy technologia przenika się z designem i sztuką?

Inspiracją do zorganizowania panelu była globalna współpraca firmy HONOR z niemieckim studiem projektowym Porsche Design. Jej efektem są dwie specjalne edycje nowych smartfonów - PORSCHE DESIGN HONOR Magic V2 RSR oraz PORSCHE DESIGN HONOR Magic6 RSR.

Dyskusja poprowadzona przez ekspertkę ds. marketingu i komunikacji, dyrektorkę w RASP i przyjaciółkę marki - Dorotę Haller, skupiła się na wykorzystaniu technologii i sztucznej inteligencji w dziedzinie designu oraz sztuki. Eksperci z uczelni opowiedzieli o swojej wizji korzystania z AI w branżach, w których się specjalizują.

„Do rozwoju AI jako projektant i profesor akademicki podchodzę z dużym entuzjazmem i ostrożnością. Nagle bardzo dużym wyzwaniem dla komisji rekrutacyjnej na Aalto University, gdzie jestem wykładowcą, jest odróżnienie portfolio, które są wytworzone przez aplikantów od tych, które powstały z udziałem AI. Z drugiej strony są też ciekawe przykłady udanej współpracy projektantów i sztucznej inteligencji, jak np. nagradzany projekt dyplomowy mojego studenta. Projektant nauczył sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów - krzesła, stolika i ceramicznego naczynia, a następnie, manipulując zmiennymi, obserwował rozwój projektu, aby finalnie wybrać wersje, które sprototypował” - powiedział dr Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, profesor Aalto University w Finlandii, opisując jeden z przykładów łączenia się ze sobą świata technologii i designu.

Jak sztuczna inteligencja rozwinęła się w ostatnim czasie?

Obecnie sztuczna inteligencja potrafi tworzyć teksty, obrazy, wideo czy nawet muzykę. AI coraz częściej jest też wykorzystywana w smartfonach, czego przykładem jest chociażby interfejs IUI oparty na intencjach użytkowników, zastosowany w systemie MagicOS 8.0, czy funkcja Magicznego Portalu. Obecnie sztuczna inteligencja potrafi tworzyć teksty, obrazy, wideo czy nawet muzykę. AI coraz częściej jest też wykorzystywana w smartfonach, czego przykładem jest chociażby interfejs IUI oparty na intencjach użytkowników, zastosowany w systemie MagicOS 8.0, czy funkcja Magicznego Portalu. W panelu organizowanym przez HONOR głos zabrała również ekspertka do spraw AI, Aleksandra Przegalińska:

„Ostatnie 2 lata to była rewolucja sztucznej inteligencji generatywnej, która pozwala nam coś wytwarzać - robić zdjęcia, nagrywać wideo, pisać teksty. Jest to interesujące przede wszystkim w smartfonach, jak również innych obiektach użytkowych, ponieważ nowa, sztuczna inteligencja to portal do świata informacji. Dzisiaj promptuje się duży model językowy, który daje odpowiedź użytkownikom na zadane pytanie, ale za chwilę promptowanie stanie się kluczem otwierającym świat tworzenia aplikacji. Jest to ewidentnie nowy standard, który tworzy się na naszych oczach” - powiedziała dr hab. Aleksandra Przegalińska, profesorka Akademii Leona Kozmińskiego, specjalistka w zakresie AI.

Czy technologia może okazać się zagrożeniem dla sztuki?

Temat technologii w sztuce również został poruszony w trakcie panelu z okazji premiery nowych smartfonów HONOR. O popularyzacji nowych rozwiązań wypowiedziała się dr hab. Maryna Tomaszewska, artystka prowadząca Pracownię Tekstu Eksperymentalnego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie:

„Technologia, jeśli jest użyta mądrze, służy sztuce jako medium, narzędzie lub wsparcie techniczne do tworzenia złożonych wypowiedzi artystycznych. Sztuka nie boi się innowacji i cyfrowości, bo jej celem jest otwartość na świat, obserwacja i komentowanie rzeczywistości, w tym zmian społecznych i technologicznych. Artyści eksperymentują z najnowszymi dostępnymi narzędziami, jak silniki gamingowe, wirtualna rzeczywistość czy generatywna sztuczna inteligencja. Nie znaczy to, że nie podchodzą do nich krytycznie - taka jest nasza rola” - powiedziała dr hab. Maryna Tomaszewska z Akadamii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Panel na temat technologii, sztuki i designu odbył się w Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji premiery nowych urządzeń firmy HONOR - flagowego modelu HONOR Magic6 Pro oraz najcieńszego, składanego smartfona na rynku - HONOR Magic V2. Przy aktualizacji autorskiego systemu MagicOS 8.0 firma wprowadziła szereg usprawnionych funkcji związanych ze sztuczną inteligencją, takich jak Magiczny Portal, czyli pierwszy na rynku interfejs oparty na intencjach czy HONOR AI Motion Sensing Capture - algorytm będący w stanie samodzielnie wybrać najlepszy kadr w fotografii sportowej lub dynamicznej.

Relacje z panelu na temat technologii, designu i sztuki można znaleźć w poniższym wideo:

Więcej informacji na temat urządzeń marki HONOR można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: https://www.honor.com/pl/.

O firmie HONOR

HONOR jest czołowym, globalnym dostawcą inteligentnych urządzeń. Ambicją firmy jest to, aby marka HONOR stała się ikoną branży technologicznej, która dzięki swoim zaawansowanym produktom i usługom stworzy nowy, inteligentny świat. Skupiając się na badaniach i rozwoju, firma angażuje się w rozwój technologii umożliwiającej ludziom na całym świecie wykraczanie poza własne granice, dając swobodę do osiągania swoich celów. Oferując gamę wysokiej jakości smartfonów, tabletów, laptopów i smartwatchy na każdą kieszeń, portfolio innowacyjnych i niezawodnych produktów HONOR pozwala ludziom stać się lepszą wersją siebie.

Więcej informacji na temat marki HONOR znajduje się na stronie honor.com oraz na:

https://www.honor.com/pl/

https://www.facebook.com/honorglobal/  

https://twitter.com/Honorglobal 

https://www.instagram.com/honorglobal/ 

KONTAKT:

Maciej Piotrowski

Publicis Consultants

tel. 538 531 802

e-mail: maciej.piotrowski@publicisgroupe.com

Źródło informacji: HONOR

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.04.2024, 15:16
Źródło informacji HONOR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ