Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, wsparcie przedsiębiorców oraz ochrona europejskich wartości – to założenia Planu dla Europy. Plan przedstawił Premier Donald Tusk podczas wystąpienia inaugurującego Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W wydarzeniu wzięła udział także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Polska liderem w Europie
Znajdujemy się w trudnej rzeczywistości, przyszłość Europy jest niepewna. Ale to właśnie w tym szczególnym czasie Polska wyrasta na lidera w Europie.
– Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków – począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, procedury, jak wykorzystywać europejskie pieniądze – podkreślił Donald Tusk podczas wystąpienia inaugurującego Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.
Znaczenie Polski dla wspólnoty europejskiej zaznaczyła w swoim wystąpieniu Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej wskazała, że Polska uczyniła UE znacznie silniejszą i bardziej kompletną.
– To właśnie tu, w Polsce, dziesiątki lat temu narodziła się wiara i nadzieja w tej części Europy na wolność i niepodległość. To z Polski poszedł bardzo mocny sygnał o tym, że Europa, demokracja, wolność, prawo, to nie są puste słowa – dodał szef polskiego rządu.
Wspólne europejskie bezpieczeństwo
Polska i reszta Europy wskazują te same priorytety i wyzwania. To przede wszystkim wspólne bezpieczeństwo, a co za tym idzie obrona, siła i gotowość do walki.
– Europa może i musi uniknąć konfliktu. Europa może i de facto jest bezpieczna. Polska jako serce Europy jest także bezpieczna, jeśli nikt nie zmarnuje naszego wspólnego wysiłku, jakim było budowanie Europy zamożnej, technologicznie rozwiniętej, cywilizacyjnie postawionej najwyżej w historii całego świata – przekonywał Premier.
Europa musi być także organizacją państw, które będą zdolne obronić się przed każdym zagrożeniem.
– Warto to dzisiaj bardzo głośno powiedzieć, że Europa musi być przygotowana, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i całego przyszłego pięciolecia, na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść ręki na Europę. My jesteśmy do tego gotowi - w Polsce nie tylko to dobrze rozumiemy, ale także jesteśmy do tego coraz lepiej przygotowani – mówił Donald Tusk.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen zapowiedziała mianowanie europejskiego komisarza ds. obronności.
– Jednym z pierwszych zadań komisarza będzie przedstawienie białej księgi dotyczącej tego, w jakim zakresie Europa jest przygotowana do obrony. Ta księga będzie przedstawiona wysokim przedstawicielom ds. zagranicznych – poinformowała szefowa KE.
Powołanie komisarza było także polskim postulatem.
Rosyjska agresja wymaga od Europy poważnych i zdecydowanych decyzji.
– Postulat, który pojawia się od pewnego czasu, musi stać się europejskim projektem. Nie przedmiotem debaty, ale decyzją. Mówię tu o minimum 100 miliardach euro, a także ewentualnych dodatkowych środkach na obronę i bezpieczeństwo Europy. Dobrze i mądrze wydane duże pieniądze na bezpieczeństwo Europy odsuną wojnę od granic Europy na długi czas, może na stałe – podkreślał Donald Tusk.
Bezpieczne niebo i granice Europy
Siła Europy określi jej poziom bezpieczeństwa. Teraz liczy się działanie – i o nie apelował Donald Tusk.
– Europa będzie bezpieczna pod warunkiem, że bezpieczne będzie niebo nad Europą. (...) Finansowy wysiłek na budowę kopuły nad Europą wydaje się rzeczą oczywistą i politycznie relatywnie niekonfliktującą nas wszystkich – mówił szef rządu.
Premier Donald Tusk nawiązał także do ochrony europejskich granic. Jako Polska zmagamy się forsowaniem naszej wschodniej granicy przez białoruski reżim.
– Europejskie granice muszą być strzeżone, bo stały się granicą pomiędzy kontynentem pokoju a agresorami, którzy szykują nam wojnę także przy pomocy metod hybrydowych. To musi stać się też priorytetem Europy - bezpieczna, bezwzględnie strzeżona Europejska granica – apelował szef rządu.
Wsparcie unijnych przedsiębiorców
Firmy i przedsiębiorcy z Polski oraz Unii Europejskiej muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Nie mogą tracić na rzecz konkurentów z krajów spoza UE.
– Europa musi stać się synonimem bezpiecznego, konkurencyjnego dla Europejczyków prowadzenia biznesów i przedsiębiorczości. Dotyczy to zarówno ograniczeń biurokracji i skracania procedur, jak i polityki polegającej na tym, że jeśli chronimy kogoś, to w pierwszym rzędzie chronimy Europę i Europejczyków, a nie ich konkurentów – mówił szef rządu.
W ten sposób Premier nawiązał do unijnej polityki Zielonego Ładu. Podkreślił, że zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy poprzez zachęty i autentyczne współdziałanie, niż poprzez wyznaczone i wymuszane procedurami czy administracją cele.
– Europa musi stać się znowu tym miejscem, gdzie ludzie czują, że władza, instytucje, publiczne pieniądze służą nie tylko ogólnym celom. Muszą poczuć, że Europa, jej instytucje i pieniądze, służą każdemu człowiekowi. Tu i teraz. Również w walce ze zmianami klimatycznymi. Ten sygnał tu na Śląsku na pewno będzie bardzo dobrze zrozumiany – dodał Donald Tusk.
Ochrona europejskiej kultury i cywilizacji
– Nigdy i nigdzie nie było miejsca tak pięknego w sensie cywilizacji politycznej i kultury, jak Europa. (...) Jeśli mówimy dzisiaj o tym, że musimy ochronić istotę Europy, to mówimy właśnie o takich sprawach jak nasza kultura – na przykład rzadkie języki. (...) Nasza cywilizacja, nasza kultura to też prawa człowieka. To wiara w sens demokracji, to właśnie wiara w wolność i solidarność między ludźmi – podkreślał Donald Tusk.
Szef rządu zwrócił się także do Prezydenta.
- Nie trzeba się bać Śląska, nie trzeba się bać wspólnot etnicznych, nie trzeba się bać języka śląskiego. To jest wielkie dziedzictwo Śląska, Polski i Europy – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Donald Tusk.
Ochrona europejskich wartości była piątym i ostatnim punktem Planu dla Europy.
Premier Donald Tusk szczególne słowa skierował do Jerzego Buzka, który zdecydował o zakończeniu swojej działalności politycznej w Brukseli.
– Słowa, które padły 43 lata temu w Gdańsku, głęboko zapadły mi w pamięć. To są słowa zakorzenione w polskiej historii, ale dzisiaj chciałbym je powtórzyć pod Twoim adresem -Jerzy Buzek dobrze przysłużył się Rzeczpospolitej. Jerzy Buzek dobrze przysłużył się Europie. Dziękujemy ci z całego serca drogi przyjacielu – dziękował Donald Tusk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ from/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2024, 17:58 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |